Ste fanúšik remeselného piva? Toto ani nečítajte (Muscovado)

Muscovado, Browar Bojanowo, Milk Stout, Stout, recenzia, poľské pivo

História pivovaru Bojan sa začala písať už v roku 1881, kedy sa o jeho vybudovanie pričinil Heinrich Hecke. Počas nasledujúcich desaťročí pivovar menil majiteľov. Napríklad počas druhej svetovej vojny pivovar varil zlatistý mok pre nemecké reštaurácie či vojenské jedálne. Po vojne pivovar neustále zvyšoval svoju kapacitu až na úroveň 75-tisíc hektolitrov.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia dochádzalo k útlmu výroby až sa v roku 1999 úplne zastavila. Pivovar sa následne premenoval, keď v preklade niesol názov Prvý český pivovar v Poľsku. Pri tomto mene dlho nevydržal, v roku 2006 bol zatvorený. Reštart prišiel v roku 2012. V jeho ponuke nájdete hlavne ležiaky, ale objavil sa tam aj kúsok s názvom Muscovado. Ide o štýl Milk Stout, keď pri jeho výrobe bol použitý trstinový cukor Muscovado.

Názov piva: Muscovado

Pivovar: Browar Bojanowo

Druh piva: Milk Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 4,5 %

Zloženie: Voda, slady (plzeňský, Caraaroma, Caramunich typ II, pšeničný, čokoládový žitný, extra Black, čokoládový pšeničný), kakao, Chmeľ (Magnum, Lubelski), trstinový cukor Muscovado, kvasinky.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme dostali 1,40 eura.

Farba: Čierna, pri pohľade do protisvetla aj hnedastý odtieň.

Pena: Stredne vysoká, smotanová, hutná.

Vôňa: Výrazne kakaová, až umelo. Okrem toho zachytíte aj opečenú hrianku a sušené slivky.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Kombinuje kakao, mliečnu čokoládu, kávu, hrianku aj sušené slivky. Všetko je to zjemnené smotanovou linkou. Koncovka je na štýl výraznejšie horkastá.

5/10

Zhrnutie

Už vôňa napovedala, že pivo bude výrazne a musíme zdôrazniť aj umelo aromatické. A tak sa aj stalo. Je to taký umelý čokoládový valec, ktorý udáva tvár celému pivu. Áno, pivo je čokoládové s podprahovou smotanovou linkou. Výsledný dojem môže zaujať pivných panicov, ktorí nepili nič iné ako ležiak a všetko s príchuťou je pre nich niečo extra. Pre fanúšikov remeselného piva je toto pivo ničím nezaujímavé. Za nás päťka.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.83/10 (3 hodnotení)