Najlepší ležiak z Prahy? Pozrite si výsledky súťaže

Pivovar Uhříněves - Král Prahy

Asi sa zhodneme na tom, že Praha je pre pivárov obľúbenou destináciou. Ponuka v hlavnom meste je mimoriadne bohatá a vybrať si tam musí naozaj každý. Problém však môže byť, ako si z tamojšej ponuky vybrať. Pomôcť môžu aj výsledky šiesteho ročníka degustačnej súťaže Kráľ Prahy.

S cenami hore

Organizátorom súťaže je občianske združenie První pivní extraliga. To môžete poznať aj z degustačnej súťaže, ktorej cieľom je označiť najlepší ležiak voľne dostupný v supermarkete. V prípade súťaže Kráľ Prahy sa degustátori zameriavajú na pivo z pražských minipivovarov.

A čo degustátori tento rok zistili? V pražských minipivovaroch výrazne ubudlo plastových PET fliaš. Vo väčšine pivovarov plnia pivo do sklenených fliaš. Ďalším trendom bolo viditeľné zdražovanie.

„Mňa osobne najviac „osolili“ v Anjelskom pivovare na Smíchově, kde som za tri sedmičky jedenástky a jedno točené zaplatil  671 korún českých (v prepočte asi 28 eur)! No nič, obmedzím sa na konštatovanie, že sme si to jednoducho zaplatili a každá sranda niečo stojí,“ napísal jeden z degustátorov na stránke združenia.

Kto vyhral?

Pivní nadšenci degustovali celkovo 35 vozoriek. Oproti minulému roku, ktorý bol poznačený pandémiou, sa kvalita piva zhoršila. „Pripisujeme to to tomu, že počas covidu bol možno väčší čas na varenie, ale hlavne na ležanie pív,“ myslia si pivári.

A ako súťaž dopadla? Za víťaza bolo označené pivo Alois 12° z pivovaru Uhříněves. Na druhom mieste skončilo pivo Šedivácká 12° z pivovaru Šedivák. Stupne víťazov uzatváral Ležák 12° z pivovaru Trilobit.

A ako teda dopadli ďalšie pivá? Pozrite si kompletný rebríček. Len pre doplnenie, pivá získavali tzv. trestné body. Čím menej ich pivo malo, tým dopadlo lepšie.

Kráľ Prahy 2022
1. Alois 12° Pivovar Uhříněves 28
2. Šedivácká 12° Pivovar Šedivák 29
3. Ležák 12° Trilobit 30
4. Thor 11° Pivovar Panaczech 31
5.-6. Prostě ležák 12° Bad Flash pivovar 35
5.-6. Kočka světlá U Dvou Koček 35
7.-8. Praotec ležák 12° Cobollis 36
7.-8. Kunratický ležák 12° Spojovna 36
9. Republika 12° Pivovar Loď 41
10. Muflon 11° Pivovar Kunratice 47

Prečítajte si aj

Najlepší český ležiak z obchodu? Pozrite si výsledky

Snímka: FB Pivovar Uhříněves