Zachránil značku Svijany. Zomrel sládok a riaditeľ známeho pivovaru

František Horák

Sú ľudia, ktorí za sebou nechávajú výraznú stopu. František Horák bol jedným z nich. Celý svoj život zasvätil  pivovaru Svijany. Aj vďaka jeho pričineniu sa podarilo pivovar po revolúcii zachrániť a postupne vypracovať medzi najväčších producentov piva v krajine. Horák zomrel vo veku 80 rokov.

Lobovanie u kompetentných

František Horák sa narodil počas druhej svetovej vojny. Jeho otec mal malú pekáreň, ktorú mu komunisti znárodnili. Aj František sa vydal v otcových šľapajach a vyštudoval tradičné remeslo. Kým otec bol pekár, František vyštudoval za pivovarníckeho sládka.

Už ako 16-ročný nastúpil to svijanského pivovaru, kde začínal ako pomocný robotník a postupne si prešiel rôznymi pozíciami až sa dostal na pozíciu sládka. Práve on v roku 1985 prispel k tomu, že pivovar komunisti  nezavreli.

V roku 1985 totiž vedenie Severočeských pivovarů Louny rozhodlo o tom, že pivovar vo Svijanoch zavrie. Nebola to nová praktika. Súdruhovia zo spomínaných pivovarov takýmto spôsobom zavreli pivovary Cvikov, Roudnici, Šluknov a Bílinu.

Svijany mali byť ďalšie na rade. Horákovi to nedalo a ako sládok a vedúci prevádzky začal lobovať u kompetentných, aby odvrátil koniec pivovaru. Jeho obchádzanie a presviedčanie kompetentných zabralo. Pivovar vo Svijanoch nechali otvorený.

Záchrana č.2

Vyhraté však nemal. „Jednu dobu robilo vo Svijanoch okolo päťdesiatich ľudí, ale z nich bolo osem doslova ožranov. Do práce neprišli, alebo prišli neskoro, alebo sa napili a pokazili výrobok. Keď som niekoho vyhodil kvôli opíjaniu sa, musel som robiť za neho, než som zohnal niekoho iného,“ spomínal pre Paměti národa.

Pivovar prežil pád režimu. Horák sa pritom pričinil aj o druhú záchranu pivovaru. V roku 1997 pivovar vlastnil nadnárodný koncern Bass, pod ktorý spadal aj pivovar Staropramern.

„Prišiel za mnou riaditeľ Staropramenu, inžinier Procházka, a hovorí: „Františku, Angličania zavrú vás a Vratislavice, nechcel by si to tu vo Svijanoch kúpiť?“ (…) Dohodli sme sa na pätnástich miliónoch korún, nakoniec sme v Staropramene uhrali desať miliónov,“ spomínal Horák. Okrem iného argumentoval tým, že Staropramenu nebudú konkurovať.

Horák zohnal investorov, ktorí sa zložili na nákup pivovaru. Zaujímavosťou bolo to, že akcie pivovaru kúpila aj herečka Jiřina Bohdalová. Herečka za štvorpercentný podiel zaplatila 400-tisíc korún, neskôr ho predala zhruba päť miliónov korún.

Medzi najväčšími

Dobrému zárobku pomohlo dobre manažovanie pivovaru, ktorý sa vypracoval medzi desiatku najväčších pivovarov v krajine. Veľkú zásluhu mal na tom Horák. „Hlavnú príčinu nášho úspechu vidím v tom, že sme pivovar kúpili v roku 1998, kedy bolo v Česku ešte plno piva zlého a my sme mali pivo dobré,“ spomínal Horák.

Horák za svoj život získal viacero ocenení. Bol Najlepším sládkom roku, Najlepším riaditeľom roka, Osobnosťou roku Libereckého kraja a v roku 2011 bol uvedený do Siene slávy českého pivovarstva a sladárstva.

Horák zomrel 29. mája vo veku 80. rokov po ťažkej chorobe. Česť jeho pamiatke.

Prečítajte si aj

Svijany na Slovensku prudko rastú. Distribútor sa musel sťahovať do väčšieho

Snímka: FB Pivovar Svijany