Popradský Tatran skúsili navariť v Česku. Ten z Poľska je vraj lepší

Tatran, pivo Tatran, baner, pútač, popradské pivo

Legendárne popradské pivo Tatran stále žije. Minimálne v lokalite okolo Popradu. Dlhé roky sa vie, že si ho slovenská firma necháva variť v Poľsku. Aktuálne však urobila skúšobnú várku v Česku. Zdá sa, že prvý pokus bude aj posledný. 

Na skúšku 

Na zaujímavý ťah spoločnosti Pils Grou upozornili Hospodárske noviny, ktoré si všimli, že etiketa pív tatran obsahuje nového výrobcu. Po novom je na nej informácia o tom, že pivo bolo navarené v českom pivovare Konrad Vratislavice. 

„Dali sme v Česku vyrobiť skúšobnú várku piva, ktorá sa aktuálne dopredáva. K obchodnej spolupráci napokon nedôjde. Pivo Tatran budeme naďalej variť v Poľsku, tak ako doteraz,“ povedal pre HN zástupca distribučnej spoločnosti Pils Group z Prešova, ktorá zastrešuje značky, ktoré zastrešoval Pivovare Tatran. 

Pivo sa tak naďalej bude variť v pivovare skupiny Van Pur, ktorý sa môže pochváliť kapacitou štyri milióny hektolitrov piva ročne. Len pre porovnanie, ide o dvojnásobnú kapacitu, akou sa môže pochváliť hurbanovský Heineken. 

Hospodárske noviny citovali aj pivára, ktorému sa česká verzia Tatrana nechutila. „Tatran si vždy kupujem z nostalgie. Chuťovo mi však ležiak uvarený v Liberci nepripadá taký dobrý ako ten pôvodný z Poľska. Podobný názor majú aj ďalší pivári, ktorých poznám a konzumujú túto značku piva,“ uviedol Karol Káňa z Popradu.

Len značka 

Popradské pivo varia v Poľsku už 12 rokov. Posledná várka bola pod Tatrami navarená ešte v roku 2007. Kde sa varí pivo najprv Popradčania tajili, neskôr však vyšli s pravdou von.  

„Súčasná situácia na slovenskom trhu aj kvalitatívne podmienky výroby ukázali, že výhodnejšie je variť pivo v Poľsku,“ povedal v roku 2009 Hospodárskym novinám Peter Sabol z Pilsbergu. Táto spoločnosť už toto pivo nepredáva. 

Jeho predaj zastrešuje už spomínaná Pils Group, ktorej tržby sa v posledných rokoch pohybujú cez hranicu milióna eur. Pivo je distribuované hlavne v podtatranskom regióne. Ešte pred pár rokmi boli ich pivá Staročesko dostupné aj v Tescu, medzičasom však zmizli z ponuky. 

Prečítajte si aj

Český názov + poľská výroba = slovenské pivo