Účet za pivovar Karpat? Dlhy presahujú 12 miliónov eur

Pivovar Karpat

Dianie okolo pivovaru Karpat už pripomína dlhú a v mnohých fázach aj nudnú telenovelu. V posledných dňoch sa však udial posun, ktorý môže výrazným spôsobom vyriešiť situáciu a napísať poslednú kapitolu.

Kto z koho

Pivovar Karpat, ktorého majiteľom je eseróčka Distrib Capital, sa svojim príchodom na pivný trh zaradil medzi najviditeľnejších producentov piva na slovenskom trhu. S produkciou začal v roku 2015 a zviditeľnil sa spoluprácou s obchodným reťazcom Tesco, pre ktorý vyrábal privátne značky piva.

Veľa sa diskutovalo o kauze s prelepovaním etikiet či cenotvorbe. Majiteľ Andrej Sabovčík však nezakrýval vysoké ambície. „Ročne sme nastavili pivovar na 15- až 17-tisíc hektolitrov remeselného piva a k tomu by sme chceli pridať rovnaké množstvo craft ciderov a ďalších craft nápojov,“ hovoril v roku 2017 pre portál oPive.sk Andrej Sabovčík.

V ďalších rokoch však pivovar, ktorému pri rozbehu pomohli aj eurofondy, prenasledovali problémy. Tie vyvrcholili tým, že financujúca 365. Bank (bývalá Poštová banka) stratila trpezlivosť a dala návrh na vyhlásenie konkurzu.

Udialo sa tak ešte v septembri 2021. Súdy dlhé mesiace skúmali, čo sa vo firme Distrib Capital deje. Firma sa snažila presvedčiť veriteľov, že je životaschopná. Aj preto súd konkurzné konanie prerušili a dal šancu vedeniu firmy vypracovať reštrukturalizačný plán.

V konkurze aj nie

V októbri 2022 však súd rozhodol o vyhlásení konkurzu. Na pozadí tohto rozhodnutia však prebiehali ďalšie súdne ťahanice. V októbri minulého roka Krajský súd v Bratislave rozhodol tak, že dal za pravdu spoločnosti Distrib Capital.

Rozhodnutie o vyhlásení konkurzu tak akoby neplatilo. Aj preto súd v uplynulých mesiacoch rozhodoval nanovo a rozhodol. Minulý týždeň bolo v obchodnom vestníku publikované rozhodnutie, ktoré hovorí o tom, že Mestský súd Bratislava III vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka Distrib Capital.

Z konkurzných podkladov vyplýva, že pôjde o jeden z najväčších konkurzov v segmente pivovarníctva vôbec. Už teraz je známe, že si svoje pohľadávky prihlásilo 38 veriteľov. Hodnota prihlásených pohľadávok pritom presahuje 12,1 milióna eur.

Najvyššie prihlásené pohľadávky (v mil. eur)
Ministerstvo hospodárstva SR 3,2
365.bank 2,36
Finančné riaditeľstvo SR 1,41
Ministerstvo hospodárstva SR 0,64
UniCredi Leasing 0,56
BKS Bank 0,47
Vin. Tech 0,41
Finančné riaditeľstvo SR 0,36
Pivovary Lobkowicz 0,32
Pacovské strojírny 0,29

Najväčším veriteľom je Ministerstvo hospodárstva, ktoré prikleplo pivovaru eurofondy. Od pivovaru si pýta naspäť vyše 3,2 milióna eur. Druhým najväčším veriteľom je 365.banka, ktorá si prihlásila pohľadávku 2,36 milióna eur. Medzi najväčšími veriteľmi je aj Finančné riaditeľstvo SR. Jeho najvyššia pohľadávka presahuje 1,4 milióna eur.

Poškodené sú však aj ďalšie súkromné firmy. Pohľadávky si totiž prihlásili napríklad aj  BKS Bank, UniCredit Leqasing, VinTech, Nerezové materiály či Pacovské strojírny.

Čo bude nasledovať ďalej? Základným krokom by malo byť speňaženie majetku. Už teraz je pritom pravdepodobné, že veritelia toho veľa naspäť nedostanú.

Prečítajte si aj

Majiteľ Karpatu expanduje. Chystá druhý pivovar na východe

Snímka: Pivovar Karpat