Výsledok spolupráce pivovarov? Pivo „Bolo nás 11“

pivobrana-varenie-2016-02

Prišli, dali hlavy dokopy a navarili nové pivo. Pivo, ktoré ukazuje, že slovenské pivovary vedia aj spolupracovať a navzájom si pomáhať. To bolo výsledkom unikátneho spojenia 11 pivovarov, ktoré sú zastúpené v hnutí Pivobrana.

Dôvodom spoločného varenia bolo blížiace sa podujatie Pivobrana Beer Fest. Práve v rámci neho chcú návštevníkom ponúknuť aj produkt, ktorý navarili pivovary v utorok 15. novembra. Na jeho vzniku sa podieľalo 11 pivovarov. A výsledkom bolo pivo štýlu American Pale Ale, ktoré ponesie meno PivobranAPA s podtitulom „Bolo nás 11“.

„Vďaka spoločne zvolenému postupu pôjde o vyvážený a príjemne voňavý mok. Použité suroviny by mali dodať pivu plnšie telo a citrusovú arómu s tónmi živice. V našom pivovare pivo tohto typu varievam pravidelne, táto várka bola však obohatená o tú špeciálnu neopakovateľnú atmosféru,“ prezradil Richard „Vety“ Vetyška.

Aj keď sme pred pár dňami písali o zložení tímu, to sa nakoniec na poslednú chvíľu menilo. Na jeho tvorbe sa tak priamo podieľali títo sládkovia:

Peter Ruml (Banskobystrický pivovar)
Peter Demko (Piešťanský pivovaru)
Daniel Gallas a Jakub Brontvai (Pivovar Brontvai)
Andrej Kovár (Pivovar Trogára)
Maroš Hajduk (Pivovar Hostinec)
Ján Tribulík (Richtár Jakub)
Ľuboš Kružic a Andrej „Mušto“ Sopúšek (Stupavar)
Lívia Lenčešová (JAMA Craft Brewery)
Richard „Vety“ Vetyška (Holíčsky pivovar Wywar)

K receptúre sa vyjadrili aj Marek Kaňuk z Golema a Karol Bolek z Kastelána. Varenia sa zúčastnili aj Jiří Bukovanský z Hostinca, Ivan Čižmárik zo Salónu Piva a šéf Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo, ktorý zároveň zastupuje Banskobystrický pivovar.

pivobrana-varenie-2016-01

„Toto je naozaj unikátna akcia, ktorá má prvenstvo v histórii slovenského nezávislého piva. Som rád, že sa nám to podarilo zorganizovať, okrem pekného výsledku v podobe, dúfame, že vydareného a výnimočného piva, oceňujem aj stretnutie s kolegami, vymenili sme si cenné skúsenosti a opäť sme utužili naše vzťahy,“ zhodnotil akciu Ľubomír Vančo.

Pivo budú môcť fanúšikovia zlatistého moku ochutnať už v sobotu 10. decembra na treťom ročníku Pivobrana Beer Festu. Ide o pivný festival, na ktorom sa prezentujú malé slovenské pivovary. Podobne ako vlani, aj tentokrát sa domáci pivovarníci stretnú v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Pivobrana je otvorené hnutie na obranu nezávislého slovenského piva. Chráni tradičné slovenské pivovary a minipivovary, ktoré si zachovali vlastnú identitu a nezávislosť voči globálnym pivným gigantom. Hnutie Pivobrana bolo založené v roku 2012 členmi Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska.

Snímka: Pivobrana