V Rači otvoria nový pivovar U Ábela, nahradí dUb

Bratislava bude mať od budúceho týždňa nového producenta zlatistého moku. Bude niesť meno U Ábela a vzniká na mieste, kde pôsobil pivovar dUb. Majitel Juraj Saktor nadobudol priestory a technológiu pivovaru dUb, ktorý smeruje likvidácie.

„Ako fanúšik remeselných pív si nadobudnutím priestorov a technológie pivovaru dUb a následným vytvorením značky U Ábela plním v prvom rade osobný sen – variť vlastné remeselné pivo. Ako podnikateľa a investora ma však zároveň zaujíma ekonomická udržateľnosť. To všetko s cieľom dlhodobo prinášať kvalitné pivo obyvateľom Rače a všetkým milovníkom remeselných pív,“ hovorí spolumajiteľ Juraj Saktor.

Sám pritom hovorí aj o ďalších plánoch v sektore remeselného piva a nevylučuje vstup aj do ďalšieho lokálneho slovenského pivovaru. „Rokovania nie sú ukončené a plány čerstvé, preto by som nerád prezrádzal viac.“

Nové pivá

V novej reštaurácii U Ábela, ktorú nájdete v bratislavskej Rači na ulici Pri Vinohradoch 31, začnú nové pivo čapovať  už 2. júna. Na pípe okrem vlastných vrchne kvasených pív bude aj vlastný ležiak. Ponuka má byť pravidelne obohacovaná o pivá z domácej i zahraničnej pivnej scény. „Rozšírili sme ponuku a mysleli sme aj na cyklistov a turistov, ktorí nájdu v ponuke výbornú kávu, kvalitný čaj, čapovanú kofolu či račianske Pazderáky,“ vymenúva Juraj Saktor.

Hlavnou komoditou však zostane pivo uvarené sládkom Igorom Richtárikom. Vychádza zo svojich vyše dvadsaťročných skúseností práce v slovenských pivovaroch. Pre návštevníkov pivovaru U Ábela pripravil okrem ležiaku, ktorý je práve vo vrcholnej fáze zrenia, aj pivá v štýle ALE. Konkrétne ide o pivá typu APA, IPA a tiež tmavé pivo typu Stout. Pivá ponesú lokálne názvy: Kompania, Cigorka, Alster, Hepa či Ompr.

Majiteľ pivovar U Ábela Juraj Saktor.

„Sme remeselný pivovar a našou výhodou je, že dokážeme postupne vytvárať nové druhy pív, v ktorých si fanúšikovia môžu nájsť vždy niečo nové. Ako sládka ma teší, že aj vývoj surovín veľmi napreduje. Dnes už máme k dispozícii asi 100 druhov chmeľu a čoraz rozmanitejšie druhy sladov. Je už len na skúsenostiach sládka, aké pivo z tohto výberu dokáže navariť. Verím, že naše pivá návštevníkov príjemne prekvapia,“ hovorí Igor Richtárik.

dUb končí

Nový pivovar U Ábela vznikol na rovnakom mieste ako dUb, pričom došlo k prevzatiu splatných úverových zmlúv investorom a následnému úplnému majetkovému a finančnému vysporiadaniu. Investor neprejavil záujem o odkúpenie obchodných podielov. V súlade s platnou legislatívou, už prázdna spoločnosť dUb pôjde do likvidácie.

„Ukončenie značky dUb nás ako milovníkov dobrého piva neteší. Profesionálne nezhody so sládkom Matthewom Wirtzom nás však z pragmatických dôvodov k tomuto kroku prinútili. Za daných okolností by totiž nemohol byť náš pivovar dlhodobo udržateľný a ocitol by sa v strate. Sme radi, že o náš pivovar prejavil záujem investor, o ktorom sme presvedčení, že do pivnej scény prinesie podnikateľský cit aj srdce pivného ´fajnšmekera´. Presvedčili sme sa tiež, že novým investorom srdce bije aj pre samotnú Raču, čomu podriadili aj výber dodávateľov, názvy pív i výber zamestnancov z blízkeho okolia,“ vysvetľuje bývalý spolumajiteľ pivovaru dUb Marek Gehry.

Snímky: U Ábela