Ďalšia IPA na slovenskom trhu. Ponuku rozšíri Šariš

Šariš IPA naša

Štýl, ktorý na Slovensku zviditeľnili hlavne malé pivovary, začne variť aj druhý najväčší slovenský pivovar. Už v týchto dňoch by sa do obchodov malo dostať pivo s názvom Šariš IPA naša.

„Piteľnejšia“ verzia

Pivovar Plzeňský Prazdroj Slovensko hovorí o tom, že novinka je „inšpirovaná vrchne kvaseným pivom IPA“. Pivovar chcel nadviazať na minuloročnú novinku Šariš Ejl pivom, ktoré ponúkne „výraznejšie chute“.

„Na výrobu Šariš IPA naša používame slovenský slad z našej vlastnej sladovne, vodu zo slovenských vrchov, pričom výraznú a nezameniteľnú chuť dodáva kombinácia unikátnych amerických chmeľov. Vďaka tomuto spojeniu má naša IPA plnšiu chuť a výraznejšiu horkosť, avšak stále si zachováva lahodnosť,“ konštatuje  Ján Píry, obchodný sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Pôjde pritom o „slabšiu“ verziu tohto štýlu. „Prinášame jeho tzv. „session“ verziu, pri ktorej si nápoj zachováva chuťový profil daného štýlu, ale pri nižšom obsahu alkoholu 4,5 %. Rovnako ako v prípade Ejlu, pivo sme uvarili v ľahšej, piteľnejšej variante s dôrazom na chuťové preferencie Slovákov,“  vysvetľuje Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Reakcia na trendy

Druhý najväčší pivovar na Slovensku hovorí, že reagujú na nálady na trhu. Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroj Slovensko konštatuje, že tzv. segment pivných špeciálov je na vzostupe a čoraz viac zákazníkov siaha po iných pivách ako je ležiak.

„Spoločnosť aktívne reaguje na tento dopyt rozšírením svojho stáleho portfólia o nový produkt, ktorý zákazníkom prinesie jedinečný pivný zážitok,“ poukazuje Grygařík. Šarič IPA naša má byť dostupná v plechovkách. Jej odporúčanú maloobchodnú cenu pivovar nespresnil.

Nejde o prvý slovenský priemyselný pivovar, ktorý na trh uvádza tento štýl. Toto vrchne kvasné pivo medzičasom zaradil do svojej ponuky Heineken Slovensko. Pivo s názvom IPA Manjula má v ponuke aj pivovare Steiger. Aj keď na slovensku neexistujú relevantné štatistiky, pivný štýl India Pale Ale je medzi fanúšikmi remeselného piva jeden z najobľúbenejších.

Prečítajte si aj

Začína sa nová éra minipivovarov? Jeden bude mať už aj Prazdroj

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko