Najstarší minipivovar na Slovensku znova otvoria

Perla, pivovar, Banská Bystrica, predaj,

Najstarší reštauračný pivovar na Slovensku sa vráti na pivnú mapu. Banskobystrická Perla, ktorú pre dvoma rokmi zatvorili, má od februára tohto roka nového majiteľa. Podľa aktuálnych informácií by sa v pivovare opäť malo variť pivo.

Najstarší na Slovensku

Pivovar otvorili v Banskej Bystrici ešte v roku 1992. Jeho majitelia vtedy vstupovali do neznámych vôd. Kým v susednom Česku existovali reštauračné pivovary, v našich podmienkach to bol unikát. Pivovar nakoniec dokázal vydržať na trhu štvrťstoročie.

Koncom roka 2016 pivovar zavrel svoje brány. Z jeho varní vychádzal zväčša ležiak s označením Zlatá Perla 11,5°, ktorý občas dopĺňal aj Perla špeciál 14°. Majitelia stavii na cestu, ktorá bola odsúdená na neúspech. Cenou sa totiž snažili konkurovať gigantom.

Napríklad v roku 2013 predávali polliter domáceho piva za 85 centov. A podľa toho vyzerala aj tamojšia klientela. Tá sa v priebehu rokov posúvala k menej náročným pivárom. Aj preto nebolo prekvapením, keď pivovar zavrel svoje brány.

Dlhodobo na predaj

Pivovar dlhodobo hľadal nového majiteľa. V lete 2017 sa objavil aj inzerát, ktorý núkal celú budovu s technológiou. „Technológia umožňuje variť rozličné druhy piva. Možnosť navýšenia kapacity pivovaru až na 12-tisíc hektolitrov piva za rok prikúpením CK tankov,“ písalo sa vtedy v inzeráte.

Cena za celý komplex presahovala pol milióna eur. „Nehnuteľnosti spolu s technológiou pivovaru sú vo vlastníctve fyzických osôb. Na predaj sa ponúkajú pozemky, budova + technológia v celosti, bez tiarch. Požadovaná kúpna cena  je 550-tisíc eur,“ písalo sa v inzeráte.

Pivovar nakoniec zmenil majiteľa až vo februári tohto roka.  Po novom ho vlastní občan Ruskej federácie. Cena transakcie nie je známa. Aktuálne prebiehajú v budove rekonštrukčné práce a pivo by sa v Perle opäť malo variť. Podľa informácií portálu oPive.sk by mal pivo variť pôvodný sládok.

Celkové zameranie a filozofia pivovaru zatiaľ nie sú známe. Bude zaujímavé sledovať či oživený pivovar nadviaže na odkaz Perly a bude z neho rozvíjať tie lepšie stránky. Priestor na (nielen) kvalitný ležiak na banskobystrickom trhu určite je.

Prečítajte si aj

Najstarší minipivovar je na predaj. Za pol milióna eur

Snímky: Slavo