V USA predávajú slovenské pivo. Pod značkou, ktorá u nás neexistuje

European Beer Collection 01

Nestáva sa často, aby sa slovenské pivo predávalo v zahraničí. Dvojnásobne to platí o USA. Práve na tamojšom trhu sa však objavilo pivo Pokojný medveď. Že ste o takom u nás ešte nepočuli? Nie je to vaša chyba.

Exotika z Európy

Pre amerických pivárov je pivo z Európy exotikou. V tamojšej ponuke síce nájdete rôzne európske značky, zväčša však ide o bežne dostupné pivá, ktoré sa môžu v licencii variť aj za oceánom.

Na „pivnú exotiku“ z Európy stavila stránka European Beer Collection, ktorá ponúka balík desiatich pív z Nemecka, Francúzska, Poľska, Česka a Slovenska.

„Pivo bolo vždy dôležitou súčasťou európskeho sociálno-kultúrneho rámca. Miestne suroviny a pivovarnícke tradície každej krajiny vytvárajú jedinečné a nekonečne fascinujúce štýly. Vychutnajte si chuť starého sveta v každej plechovke našej kolekcie európskych pív,“ píše a na stránke amerického predajcu.

Pokojný medveď

Balík pív nesie názov European Beer Collection a v rámci neho nájdete aj pivo Pokojný medveď. Ide o ležiak s obsahom alkoholu na úrovni 4,3 percenta. Pivo predstavuje stránka nasledovne:

  • Vzhľad:  Pre tento štýl je charakteristická lesklá bledo-zlatá farba. Hustá, veľmi kompaktná pena zanecháva pri ústupe na skle stopy zložitej penovej čipky.
  • Chuť: Rezká a osviežujúca, prejavujúca sa sladovou sladkosťou s nádychom slanej sviežosti. V závere sa objavujú náznaky limetky, korenia a jemnej horkosti.
  • Aróma: Príťažlivý komplexný buket obsahuje harmonickú zmes kvetinového chmeľu, sladkých sladov a ovocných esterov spolu s tónmi čerstvého chleba a citrusov.
Z pivovaru Steiger

Meno pivovaru na stránke predajca nezmieňuje. „Pivovar vyrábajúci Pokojný medveď bol založený v roku 1473. Odvtedy sa neustále vyrábajú kvalitné pivá a v roku 2023 oslávil pivovar 550. výročie svojho založenia. Od začiatku zostáva cieľ rovnaký – výroba kvalitného a tradičného piva klasickými technikami, ktoré sa vyvíjali po stáročia,“ píše sa na stránke.

Ako je ľahko dohľadateľné, ide o pivovar Steiger z Vyhní. Nakoniec, tento pivovar zmieňuje predajca aj na škatuli s pivami. Zaujímavosťou je, že pivo s takýmto názvom ani obsahom alkoholu pivovar vo svojej ponuke nemá.

Nie je to však prekážka, pivovar bežne vyrába aj pivá na objednávku. Prečo nezvolil predajca nejaké bežné pivo z ponuky slovenského pivovaru? Môžeme len špekulovať. Predajca nám na naše otázky neodpovedal. Marketingovo je však na etikete lákavejší medveď ako nič nehovoriace meno pivovaru.

Pivo si navyše hodnotitelia považujú za nadpriemerné. Na medzinárodnej stránke Untappd ho testovalo takmer 900 hodnotiteľov. Pivo získalo priemernú známku 3,24 z piatich.

Prečítajte si aj

Kam tento „zvrátený“ pivný svet speje?

Snímky: European Beer Collection