Včelí majer: Ako si včelár založil v Bellej Vsi pivovar

Včelí majer - pivo

Aj keď sa snažíme pokrývať pivné dianie na Slovensku veľmi podrobne, občas nám niektoré udalosti ujdú. Dokonca aj také, akým je otvorenie nového pivovaru. To je aj prípad pivovaru Včelí majer, ktorý nájdete v obci Bellova Ves.

Na začiatku experiment

Ako už názov vypovedá, nejde o klasický pivovar. Stojí za ním totiž včelár Dalibor Gettler. Ten sa k pivu dostal postupnými krokmi. „Ako včelár som samozrejme robil medovinu a od tej už k pivu až tak ďaleko nie je,“ začína rozprávanie včelár a nejaký ten mesiac už aj pivovarník.

Ten sa k pivu dopracoval pokusmi. „Skúšal som to. Je to taká alchýmia. Prvé pokusy nedopadli veľmi dobre, výsledný produkt by som nazval chmelenou medovinou,“ smeje sa dnes. Postupne však našiel cestu k ideálnemu zlatistému moku.

A nielen to. Vybavil všetky potrebné papiere a kúpil reálnu pivovarnícku technológiu. „Máme tisíclitrovú varňu a pivo varíme od minulého roka,“ prezrádza. Aj keď je včelár a varí medové pivo, nejde o pivo s medovou príchuťou.

„Med slúži na prekvasenie a to hneď dvakrát. Prvýkrát v tankoch, druhý vo fľaši, kde zreje v našich pivniciach,“ približuje Dalibor GettlerV ponuke pivovaru sú tri druhy piva – Medové pivo Chmeľové, Medové pivo Pšeničné a Medové pivo Čierne. „Pivá sú hutné, silné,“ vysvetľuje pivovarník.

Hlavne aby bavilo

Ako hovorí majiteľ pivovaru, pivo nechcú vo veľkom distribuovať. „V prvom rade ho chceme ponúkať návštevníkom nášho majera. Máme tu malú zoologickú záhradu aj ubytovacie kapacity,“ naznačuje. 

Pivovarník si zakladá na tom, že chce variť len z vlastných surovín. „Piva navarím len toľko, koľko mám medu. Nechcem totiž kupovať med od iného,“ vysvetľuje. Aj z tohto pohľadu sa netlačí do reťazcov či ďalších odberných miest.

Teší ho, že reakcie zákazníkov sú veľmi pozitívne. „Chodia k nám turisti aj zo zahraničia a veľmi im chutí,“ hovorí. Pri otázke, aké plány má s pivovarom ďalej, odpovedá pohotovo. „Chceme pomaly fungovať. Máme vlastné záhrady a možno by sme časom chceli do ponuky zaradiť aj vlastné víno, uvidíme,“ uzatvára rozprávanie Dalibor Gettler z pivovaru Včelí majer.

Včelí majer nie je jediným slovenským pivovarom, za ktorým stoja včelári. Ešte v roku 2018 pribudli na pivovarníckej mape aj Smolenice. Práve v nich sídli producent Včelco.

Prečítajte si aj

Včelári chceli uhasiť smäd. Tak si založili pivovar

Snímky: FB Včelí majer