Veľa alkoholu? Nie je to zárukou podareného piva (RIS)

Bojan - RIS

História pivovaru Bojan sa začala písať už v roku 1881, kedy sa o jeho vybudovanie pričinil Heinrich Hecke. Počas nasledujúcich desaťročí pivovar menil majiteľov. Napríklad počas druhej svetovej vojny pivovar varil zlatistý mok pre nemecké reštaurácie či vojenské jedálne. Po vojne pivovar neustále zvyšoval svoju kapacitu až na úroveň 75-tisíc hektolitrov.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia dochádzalo k útlmu výroby až sa v roku 1999 úplne zastavila. Pivovar sa následne premenoval, keď v preklade niesol názov Prvý český pivovar v Poľsku. Pri tomto mene dlho nevydržal, v roku 2006 bol zatvorený. Reštart prišiel v roku 2012. V jeho ponuke nájdete hlavne ležiaky, my však ochutnáme pivo s názvom RIS – Sherry.

Názov piva: RIS – Sherry Russian Imperial Stout

Pivovar: Browar Bojan

Druh piva: Russian Imperial Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 24°

Obsah alkoholu:  9,5%

Zloženie: Voda, slady (plzeňský, Caroroma, Caramunich, čokoládový žitný, čokoládový pšeničný, pšeničný), dubové vločky Sherry Oloroso, chmeľ (Marynka, Sybilla, Lubelski), kvasinky.

Cena: Za pivo sme zaplatili necelé dve eurá.

Farba: Čierna.

Pena: Vysoká, hutná so smotanovou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Višne sú výraznejšie. Okrem nich aj káva, čokoláda, sušené hrozienka aj náznaky karamelu.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia višní, kávy, čokolády, karamelu, sušených hrozienok. Kyslosť je výraznejšia, horkosť je nevýrazná, doznievanie ovocno-kyslasté s nádychom pikantnosti.

6.5/10

Zhrnutie

Musíme sa priznať, že pivný štýl RIS obľubujeme. Tento nám odpočíval na svoju chvíľu vyše roka. A trocha nás sklamal. Nebol totiž v rovnováhe. Višne boli síce výrazné, k slovu nepustili ďalšiu, sladovejšiu zložku. Pivo síce zakrývalo alkohol, neponúklo všetko, čo by na tento štýl malo. U nás to stačilo na 6,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7/10 (1 hodnotenie)