Vo Veľkom Šariši investujú. Posilnia plechovkové pivo

Šariš, Plzeňský Prazdroj, pivovar

Pivovar Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý varí pivo na východe republiky vo Veľkom Šariši, ohlasuje najväčšiu investíciu za posledné roky. V závode postaví novú plechovkovú linku, ktorá zvýši kapacity takto baleného piva o tretinu.

Na plnú kapacitu

Obľuba piva baleného v plechovke neustále rastie. Podľa štatistík spoločnosti Nielsen tvoria takto balené pivá až polovicu predaja. Aj preto sa druhý najväčší pivovar na Slovensku rozhodol tieto kapacity posilniť. Už teraz bola doterajšia linka vyťažená na úrovni 90 percent, na budúci rok pritom producent piva predpokladá jej vyťaženosť až na úrovni 95 percent.

Vďaka investícii sa zvýši kapacita plničky plechovkového piva o tretinu, čo znamená navýšenie produkcie na 22-tisíc hektolitrov mesačne. Modernizácia si vyžiada investíciu vo výške 2,1 milióna eur. Spoločnosť touto investíciou reflektuje na rast licenčnej výroby. Okrem domácich značiek Šariš, Topvar a Smädný Mních sa totiž v pivovare na východe varia aj ochutené varianty Birellu, po ktorých siaha stále viac zákazníkov. Podľa pivovaru vzrástol objem predaného Birellu o 20 percent.

Na novej plechovkovej linke sa budú plniť obaly všetkých spomínaných značiek s objemom 400 ml, 500 ml a 550 ml, určené pre slovenský a maďarský trh. „Ako kľúčový hráč na pivnom trhu chceme na tento dopyt adekvátne reagovať, aby sa naše pivo dostalo ku všetkým, ktorí si ním chcú osviežiť deň,“ uviedol Grant Liversage, generálny riaditeľ Plzeňského Prazdroja nárast licenčnej výroby v pivovare.

Aj ďalšie investície

Inštalácia novej linky prebehne v januári 2019, pričom v plnej prevádzke bude od konca februára. „Vďaka investícii do novej plechovkovej linky zvýšime efektivitu našej výroby a to pri udržaní všetkých pracovných miest,“ povedal Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Pivovar verí, že popularita plechoviek bude ďalej rásť. „Pivo v plechovke sa stalo ideálnym spôsobom ako si vychutnať svoju obľúbenú značku kdekoľvek a kedykoľvek. Na základe našich predpokladov by sme už v roku 2019 neboli schopní pokrývať dopyt po tomto type obalov, preto je investícia do novej plechovkovej linky nevyhnutnosťou,“ konštatoval Liversage.

Nejde však o jedinú investíciu pivovaru. V pláne sú aj ďalšie. „Finančný vklad do výmeny strojov na linke pre stáčanie fliaš si vyžaduje 600-tisíc eur. Rovnako investujeme aj do novej filtračnej linky za 1,7 milióna eur,“ uzatvára výpočet generálny riaditeľ.

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko