Nitra určite patrí medzi mestá, ktoré môžeme označiť ako pivovarské bašty. Tradícia výroby piva sa v meste pod Zoborom počíta na desiatky rokov. Ani dlhá pivná tradícia však nepomohla. Práve v Nitre skončil remeselný pivovar Trogár, ktorý bol na trhu od roku 2013.
Návrat tradície
V roku 2013 išlo o dôležitú pivnú udalosť. Nitra sa po tom, čo v meste zatvorili pivovar Corgoň, po takmer desiatich rokoch vrátila na pivovarnícku mapu. Nový pivovar dostal meno Trogár a vznikol v rámci podniku U vlka.
Jeho majiteľom bola rodina Wolfovcov. Cieľom bolo prilákať zákazníkov na regionálne pivo. „Najneskôr od budúceho roka budeme ponúkať Trogára na hokejovom štadióne. Naše pivo bude mať regionálny charakter, dostupné bude najmä v Nitre,“ hovoril pre TASR Karol Wolf, jeden z majiteľov pivovaru.
Išlo o malého producenta, ktorého ročná kapacita sa pohybovala na úrovni 150 hektolitrov piva. Ambíciou pivovaru bolo variť vrchne kvasené pivo. „Pivo sa týmto spôsobom varilo už v 16. storočí, dodnes sa takto varí v Anglicku. V pive nie sú žiadne prídavné látky ani konzervanty. Výsledkom je hutné pivo s výraznou chmeľovou chuťou,“ vysvetľoval v roku 2013 Wolf.
Varenie piva mal na starosti jeho brat Martin. „Prvé pivo som ochutnal ako 16-ročný, študoval som na potravinárskej škole, dokonca odbor kvasná technológia, takže to k tomu jednoducho patrilo,“ vysvetľoval v blogu na Sme.
Pokusy o reštart
Pivovar vznikol v období, kedy u nás začali pribúdať malé remeselné pivovary. Trogár patril medzi regionálnych hráčov a sústredil sa len na Nitru. „Príliš však neexperimentujeme. Radšej budeme robiť poctivo jedno pivo, prípadne dve, ako skúšať kadejaké žihľavové, či citrónové „somariny“,“ vysvetľoval koncept fungovania pivovaru Martin.
Zmenu mala priniesť investícia, ktorú pivovar ohlásil v roku 2015. Po novom mala ročná kapacita pivovaru stúpnuť zo 150 na 1020 hektolitrov piva. Pomôcť rozšíriť odberateľom mal aj nový sládok Andrej Kovár. O ďalšom reštarte sa začalo hovoriť v roku 2019. Do pivovaru prišiel Michal Gróf, ktorý bol na pivovarníckej scéne známy hlavne z pôsobenia v spoločnosti NextHop.
„Keď prišla ponuka na užšiu spoluprácu a vstup do pivovaru súhlasil som. Na jednej strane to beriem ako osobnú výzvu, nastúpiť do zabehnutého pivovaru, kde nie je možnosť skúšať nové postupy a inovácie by pre mňa nebolo lákavé a taktiež by tam moje schopnosti neboli využité,“ hovoril v roku 2019 pre portál oPive.sk Michal.
„Považujem Trogár za stále známejší nitriansky pivovar medzi bežnými ľuďmi, ktorí sa nepohybujú v sfére remeselného piva, a napriek určitým kolísaniam s výrobou bol po jeho pive stále pomerne veľký dopyt,“ vysvetľoval a dodal, že stabilita výroby a dodávka kvalitnej produkcie je preňho jednou z priorít. V pivovare však oficiálne vydržal len niečo vyše roka.
Ticho pred koncom
V posledných rokoch okolo pivovaru Trogár ticho. Vo februári 2021 na sociálnej sieti pivovar informoval, že sa teší na novú sezónu a pripravuje spoluprácu aj s ďalšou obchodnou sieťou. Dovtedy pivo ponúkal cez reťazec Nitrazdroj. „Prechádzame pomaly na výrobu 0,5 l fliaš namiesto 0,66 l,“ informoval pivovar. V tom čase ste mohli nájsť v jeho ponuke pivá ležiak, APA aj slivkový kyseláč.
Kým takto pred rokom pivovar oznamoval, že sa teší na novú sezónu, dnes je jeho osud spečatený. Pivovar skončil. „Neprežili sme lockdowny a už nemáme vôľu ďalej pokračovať,“ vysvetlil pre oPive.sk Karol Wolf. Podľa jeho slov rozhodnutiu pomohla aj byrokracia zo strany úradov a s tým spojené komplikácie.
Pivovar je tak na predaj. Na trhu nie je jediný, ktorý hľadá nového majiteľa. Podľa informácií oPive.sk zvažujú koniec podnikania v sektore aj ďalší majitelia pivovarov.
Prečítajte si aj
Výmena v Poprade. Egidius skončil, na scéne je pivovar Fólkvang
Snímky: FB Pivovar Trogár