Na slovenskej pivovarníckej mape došlo k zaujímavej výmene. Svoju činnosť ukončil popradský pivovar Egidius. V Poprade sa však ponuka domáceho remeselného piva nezmenší. Pivovarnícku technológiu prevzal pivovar Fólkvang Brewery.
Koniec po rokoch
Tento rok v decembri by v popradskom pivovare Egidius oslavovali okrúhle výročie. Konkrétne by to bolo desať rokov od otvorenia pivovaru. Zakladatelia pivovaru však toto výročie oslavovať nebudú, keďže pivovar už nevlastnia.
Až také prekvapenie to nebolo. Pivovar bol niekoľko mesiacov núkaný na predaj a ponuku ste mohli nájsť aj na realitných portáloch. Reštauračný pivovar nakoniec zmenil majiteľa, aj keď ten v ňom variť pivo nebude.
Technológiu pivovaru prevzal dovtedy kočovný pivovar Fólkvang Brewery. „Minulý rok v auguste sme prevzali pivovar Egídius, ale iba prevádzku pivovaru, bez priestorov reštaurácie nad ním. S varením sme začali až v októbri, potom čo sme si pripravili všetky náležitosti na spustenie prevádzky,“ hovorí pre portál oPive.sk Samuel Korba z pivovaru Fólkvang Brewery.
Zahniezdili
Samuel má v pivovare na starosti marketing a dohadovanie nových spoluprác, sládkom pivovaru je Dávid Kuzmiak. Práve on skúsil variť pivo ešte na univerzite. Pokusy na dvojplatničke postupne vylepšoval v domácich podmienkach, keď sa k nemu pridal aj Samuel.
„Natoľko sa nám to zapáčilo, že sme pri tomto hobby už ostali. Časom sme sa rozhodli, že by sme to chceli robiť vo väčšom množstve a tak sme si založili kočovný pivovar,“ vysvetľuje Samuel. Z domáceho varenia prešli na kočovné varenie.
A kde vznikol nápad použiť ako meno nezvyčajné slovo Fólkvang? „Pri rozmýšľaní nad názvom a tým, ako by sme sa mohli odlíšiť od ostatných pivovarov nám napadlo, že by sme to mohli robiť vo vikingskej tematike, keďže sa obaja venujeme rekonštrukcii dobového života z obdobia Vikingov,“ hovorí manažér pivovaru.
Voľba nakoniec padla na slovo Fólkvang. „Sme členovia skupiny Fólkvang z Popradu a tak sme si povedali, že by sme náš pivovar nazvali Fólkvang Brewery. Názov Fólkvang je z nórskej mytológie. Bola to lúka, ktorej vládla bohyňa Freyja, miesto kam putovala polovica padlých bojovníkov po ich ušľachtilej smrti, tak ako druhá polovica putovala do Valhally k Odinovi,“ vysvetľuje Samuel.
Pomohla korona
Cesta od kočovného ku kamennému pivovaru nebola priamočiara a vzišla z aktuálnej situácie na trhu. „Po skončení druhej vlny korony sme ako kočovný pivovar hľadali miesto, kde by sme mohli navariť pivo, ale všetci mali plné kapacity. Skúsili sme sa teda ozvať do Egídia, či by bola možnosť variť u nich,“ hovorí Samuel.
Ten im však povedal novinku. „Bývalý majiteľ nám oznámil, že budovu predal. Skúsili sme teda kontaktovať nového majiteľa s tým, že ak s pivovarom nemá plány, tak my by sme si ho vzali pod naše krídla. S touto myšlienkou súhlasil a tak sme sa dohodli na tejto spolupráci,“ objasňuje Samuel.
S varením piva začali v októbri minulého roka. Fanúšikovia si pivo môžu kúpiť v okolí Popradu. „Snažíme sa oslovovať aj nových odberateľov v rámci celého Slovenka. Príležitostne robíme rozvozy nášho piva na trase Poprad-Bratislava, kedy si u nás ľudia môžu objednať fľaškové pivo z aktuálnej ponuky. Najviac spolupracujeme s podnikom „U Krakena“ v Poprade, kde naše pivo majú v stálej ponuke. Taktiež naše pivo odoberajú aj Dobré časy v Smokovci a Beerstation v Košiciach,“ prezrádza Samuel.
A aké majú vo Fólkvang Brewery plány na najbližšie mesiace? „Do budúcna by sme chceli osloviť podniky po celom Slovensku s ponukou našich pív a tým rozšíriť našu značku ku všetkým fanúšikom remeselného piva. V rámci nášho pivovaru by sme tiež chceli podporiť rôznych začínajúcich pivovarníkov a kočovné pivovary, ktoré hľadajú voľné kapacity na varenie piva,“ uzatvára rozprávanie Samuel Korba z pivovaru Fólkvang Brewery.
Prečítajte si aj
Snímky: FB Fólkvang Brewery