Výkladná skriňa bratislavského kočovníka (Wendigo 2015)

Unorthodox Brewing - Wendigo 2015

Prvý nástrel: Dnes si tu urobíme recenziu, ktorá bude do istej miery prelomová. Prečo? Vrátime sa k pivu, ktoré sme už raz testovali. Konkrétne, posvietime si na asi najznámejší kúsok kočovného pivovaru Unorthodox Brewing. Ten nám dodal jeho pivo s názvom Wendigo a chcel aby sme ho zrecenzovali nanovo. Kúsok môžeme pokojne nazvať vlajkovou loďou tohto pivovaru. V ponuke pivovaru sa objavuje celkom pravidelne a určite sa zaraďuje medzi obľúbené a vyhľadávané. Pojem Wendigo nájdete aj v severoamerickej mytológii. Tam to znamená niečo ako kanibalistický duch. Niečo, pred čím by ste sa mali báť.

Názov piva: Wendigo

Pivovar: Unorthodox Brewing (navarené v Holičský pivovar Wywar)

Druh piva: West Coast India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (plzenský, mníchovský, karamelový), chmeľ (Tomahawk, Mosaic, Citra, Amarillo), kvasnice.

Cena: Pivo nám dodal priamo pivovar.

Farba: Červeno-oranžová.

Vôňa: Svieža. Dominuje hlavne citrusové ovocie. V závetrí cítite aj kvetinkový závan.

Pena: Hutná. Smotanová konzistencia si držala tvar a postupne padala.

Chuť: Úvodné tóny sú nastavené stredne vysoko a v ďalšom priebehu sa intenzita chutí stupňuje. V strede dominuje citrusové ovocie a orieškové chvostíky. Koncovka je výrazne horkastá. Niekoľko sekúnd po dopití sa vám na jazyku tóny ďalej rozvíjajú.

8/10

Zhrnutie

Piteľnosť na prvom mieste. Tento kúsok je krásne vyskladaný a tóny do seba zapadajú ako skladačka puzzle. Úvod síce začína s rezervou, ďalší priebeh to však doháňa. V strede sa kombinuje citrusové ovocie s náznakmi karamelu a kvetiniek. Záver je výrazný, v našej terminológii taký horkastý masaker. Ak tento kúsok ochutnáte, všimnite aj krásny dojazd pár sekúnd po dopití. Nájdete tam jednak spomínanú horkosť, ale aj náznaky ovocia. To dáva tomuto pivu čaro. Dávam silnú osmičku. Výborné pivo.