Vzniká nová aliancia. Chce zlepšiť postavenie remeselného piva v Európe

Pivovary - aliancia

Na európskom pivnom trhu vzniká nová aliancia, resp. skupina, ktorá chce vylepšiť postavenie remeselného piva. Nesie názov Independent Brewers of Europe (IBE), čo môžeme preložiť ako Nezávislí pivovarníci Európy. IBE sa považuje za celoeurópsku záujmovú skupinu pre nezávislé pivovary.

Tisícky členov

IBE zastrešuje a združuje národné asociácie nezávislých pivovarov. Medzi zakladajúcich členov patria asociácie z Českej republiky, Fínska, Francúzska, Talianska, Nemecka, Holandska, Poľska, Rakúska, Švajčiarska a Veľkej Británie. Dohromady zastrešuje takmer 3 000 členov z celej Európy.

„Českomoravský zväz minipivovarov obhajuje ako jeden zo zakladajúcich členov práva a spoločné záujmy svojich členov a podporuje rozvoj aktivít, ktoré prispievajú k riadnemu rozvoju nášho odboru. Okrem kvality a pestrosti ponuky je jedným z cieľov hájiť a rozvíjať našu bohatú českú pivnú kultúru. Na tom chceme intenzívne spolupracovať s tuzemskými aj zahraničnými asociáciami,“ hovorí Michal Voldřich, prezident Českomoravského zväzu minipivovarov, ktorý o novej aliancii informoval.

Cieľom skupiny je hájiť rozmanitosť remeselných pív a zabezpečiť, aby remeselné pivá mali dostatočné zastúpenie na trhu a milovníci piva si mohli užívať neobmedzený prístup k skutočným pivným zážitkom.

Nie proti veľkým

IBE zdôrazňuje, že cieľom nie je bojovať proti globálnym hráčom, ale súťažiť s nimi férovým spôsobom, zlepšovať ponuku a dotvárať vnímanie celého pivovarníckeho sektora.

„Naším dôležitým základom je aj vzájomná solidarita. Každý štát má iné špecifiká a problémy. Niekde je to nerovný súboj s dominantnými hráčmi na trhu, inde zase legislatíva. Vzájomne sa chceme podporiť, inšpirovať sa a oznamovať si svoje skúsenosti,“ vysvetľuje Voldřich.

„Chceme spolupracovať cez hranice,“ opisuje myšlienku založenia skupiny Hubert Stöhr, predseda Nezávislých pivovarov Rakúska a dopĺňa: „Máme spoločný hlavný cieľ. Chceme chrániť pôvodnú pivnú kultúru v celej jej rozmanitosti a napomáhať jej ďalšiemu rozvoju.“

Archibald Tropres z SNBi vo Francúzsku dodáva: „Vieme, že môžeme spotrebiteľa presvedčiť o výhodách autentickej pivnej kultúry. Len musíme jasnejšie pozdvihnúť svoj hlas.“

Stefan Stang z nemeckého združenia Private Brauereien podotýka: „Hodnota regionálnych pivovarov sa nemeria počtom vyrobených hektolitrov, ale ich angažovanosťou voči komunitám, združeniam a dobrovoľníckej práci. Toto odhodlanie nepozná hraníc a my sa tešíme na spoluprácu s podobne zmýšľajúcimi nezávislými pivovarmi.“

V čom chcú pivovary spolupracovať

  • Pravidelný dialóg cez hranice štátov s cieľom včas identifikovať meniacu sa situáciu na trhu a nové výzvy. Pravidelné stretnutia tvoria základ spolupráce.
  • Všade tam, kde sa nezávislé pivovary stretávajú s nepriaznivým alebo náročným prostredím, môže pomôcť rýchly a priamy prenos informácií:
    – Nákup vysoko kvalitných surovín.
    – Dane, clá a právne ustanovenia.
    – Zastupovanie záujmov voči národným vládam, ale predovšetkým v Bruseli.
  • zvýšiť povedomie o svojej veci, ktorá je v konečnom dôsledku tiež prianím priaznivcov piva, ktorí dbajú na kvalitu a rozmanitosť chutí, vôní a pod. Nie s miliardovým marketingovým rozpočtom ako veľké konglomeráty, ale s kreativitou a sympatiami.
  • Snaha učiť sa jeden od druhého, prijímať príklady osvedčených postupov, a tak sa spoločne stať silnejšími.

 

Prečítajte si aj

National Geographic vybral osem najlepších pivných miest Európy

Snímka od senivpetro z Freepik