Za toto pivo by sa nehanbili ani svetové pivovary (Treehouse)

Treehouse – American Farmhouse Ale

Domovariči sú základom každej pivovarníckej remeselnej scény. Bez nich by sa sektor nikam nepohýnal. Jednoducho by stagnoval a staval len na tradícii, ktorá občas zabíja pestrosť a aj odvahu. Treba povedať, že v posledných rokoch pribúda fanúšikov piva, ktorí si pivo varia aj doma. Pred pár dňami sme písali o Vianočnej výmene pív, ktorú zorganizovalo OZ BrewHub.

Najlepšie pivá z tejto podarenej akcie oficiálne zrecenzujeme. Dnes ochutnáme pivo s názvom Treehouse – American Farmhouse Ale. Navaril ho domáci pivovar Zolo a Jobe, ktorého hlavným predstaviteľom je Zoltán Pulai. Toho sme predstavili minulý rok. Pivo z tohto pivovaru sme ochutnali už vlani a boli sme nadšení. Uvidíme ako dopadne kúsok  Treehouse – American Farmhouse Ale.

Svoje pivo predstavil nasledovne: „Moje pivo pôvodne ani nebolo v pláne, dostal som však od Nexthopu jedno balenie kvasníc American Farmhouse Ale grátis. Tak som navaril Saison s 20% ražného sladu a na 8 mesiacov som toto pivo „zabudol“ v demižóne. Pred fľaškovaním som ho ešte na 6 týždňov nechal vyzrievať v kontakte s franúzskym dubom.“

Názov piva: Treehouse – American Farmhouse Ale

Pivovar: Zolo a Jobe

Druh piva: Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedené

Obsah alkoholu: 8,1 %

Zloženie: Neuvedené

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od OZ BrewHub.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je kalné.

Pena: Hutná, vysoká so smotanovou konzistenciou.

Vôňa: Výrazná. Kombinácia pomaranču, koriandru, kvetiniek aj ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia pomarančov, koriandru, ríbezlí, kvetiniek aj náznakov borovice. Prítomná je aj jemná kyselinka. Horkosť je nevýrazná, doznievanie jemne pikantné, korenisté s alkoholovým nádychom.

8.5/10

Zhrnutie

Klobúk dole. Parádne pivo. Je hutné, iskrivé a nezvyčajné. Povedali by sme, že je to taký Saison na steroidoch. A to nie je negatívne prirovnanie. Naopak. Ovocno-korenistá linka pekne prechádza celým pivom a baví vás. Bolo by zaujímavé sledovať slepú degustáciu svetových pív tohto štýlu s týmto kúskom. Ten sa od nej odlišuje menej uhladeným a takým „drzejším“ prevedením. Ale nie je to vôbec chyba. Pivo je to parádne. Za nás 8,5 bodu.