Začali v malom. Pivovar na severe chystá veľké rozšírenie výroby

Nestville

V posledných mesiacoch nastal na pivnom trhu pokoj. Nové projekty prakticky nepribúdajú a viacerí hráči ako keby vyčkávali. Neplatí to však všeobecne. Na severe Slovenska pripravujú výrazné rozširovanie výroby. Pivovar Nestville aktuálne úradom predložil zámer, ktorého cieľom je zvýšiť kapacitu výroby desaťnásobne.

Do väčšieho

Pivovar Nestville nájdete v obci Hniezdne v okrese Stará Ľubovňa. Otvorili ho v roku 2019. Jeho majiteľom je rodina Guregovcov, ktorá stojí za spoločnosťou Gas Familia. Tá vyrába destiláty pod značkami Goral, Spiš či Familia.

Kým v segmente alkoholických nápojov rodina podniká vo veľkom a pokrýva celý slovenský trh, v prípade varenia piva sa rozhodla ísť lokálnou cestou. Reštauračný pivovar má ročnú kapacitu na úrovni 700 hektolitrov. Pivo je ponúkané v miestnej reštaurácii Nestville Taberna a k dispozícii je aj v sieti 1.Day.

Vedenie pivovaru však ohlasuje veľkú expanziu. Úradom predložila zámer, ktorý počíta s výrazným rozšírením produkcie a vznikom produkčného pivovaru. „Výrobná kapacita nového moderného inovatívneho produkčného pivovaru bude minimálne 7 200 hektolitrov piva za rok,“ píše sa v podkladoch.

Dokumenty prezrádzajú aj podrobnosti chystaného pivovaru. „Štvornádobová varňa bude mať efektívny objem horúcej mladiny 16 hektolitrov/várku. Kvasných cylindrokónických tankov (CKT) je spolu 22 ks a každý CKT má plniaci netto objem 30 hektolitrov (na dva vary piva) s vhodnou objemovou rezervou,“ píše sa v dokumentoch.

Aj eurofondy

Pivovar avizuje, že po novom chce rozšíriť šírku portfólia. „Sortiment bude tvoriť viac ako desať druhov progresívne vyrábaných pivných špeciálov súčasne s prioritou maximálneho využitia lokálnych surovín,“ píše sa v podkladoch.

Ladislav Gurega pre Denník N uviedol, že výška investície dosiahne dva milióny eur. Ide pritom o starší odhad, aj zmeny cien na trhu sa môžu podpísať pod to, že projektu bude nakoniec o tretinu drahší. Rodina počíta s tým, že im pri financovaní pomôžu eurofondy.

Ak by sa plány zrealizovali, pivovar by sa zaradil medzi najväčšie malé pivovary v krajine. Fakt je však ten, že mnoho podobných projektov zostalo len na papieri. Nestville má však predpoklady na to, aby dokázal na trhu uspieť aj s takouto kapacitou. Vedel by totiž využiť distribučné kanály vytvorené pri predaji alkoholu.

Prečítajte si aj

Na východe otvoria nový pivovar. Zatiaľ len na skúšku

Snímka: Nestville