Západné Slovensko má o jeden pivovar menej

Bozen 2

Slovenská pivná mapa je chudobnejšia o jedno mesto. Svoje brány v tichosti zavrel pezinský reštauračný pivovar Bozen. Na západnom Slovensku ide za posledný rok už o druhé zatváranie podniku podobného zamerania. Vlani sa do konkurzu dostal pivovar Codecom vo Svätom Jure.  Kým v tomto prípade boli odozvy na pivo skôr pozitívne, pezinské pivo si svojich verných priaznivcov hľadalo len ťažko.

Ešte koncom roka 2011 to však vyzeralo všetko inak. Na okraji Pezinka sa vo veľkom pripravovalo otvorenie podniku s názvom „Bozen Pivovar & Reštaurácia“. V lokalite, ktorá bola známa skôr ako sídlo firiem či obchodov, chceli otvoriť prvý mestský pivovar. Podľa medializovaných informácií  využili pivovarskú technológiu dovezenú z pivovaru Amadeus Šurany.

Bozen 1

Aj keď sa v logu podniku objavuje názov 2011, prvé pivo Bozen začali čapovať až prvého marca 2012. V Pezinku veľmi nevymýšľali. Základom ponuky boli až do zatvorenia svetlý a tmavý ležiak. Neskôr k nim pribudli aj ochutené desiatky. V ponuke ste tak mohli nájsť malinovú, slivkovú, ríbezľovú, hruškovú  či višňovú príchuť. Nešlo o žiadnu špeciálnu produkciu. Klasický ležiak (niekedy aj desiatku) jednoducho dochutili sirupom.

Ohlasy na pivo boli skôr priemerné. Jeho kvalita však nebola hlavným dôvodom zatvorenia pivovaru. Podnik bol umiestnený mimo centra mesta, to mu určite nepomáhalo. Otázna bola aj lokalizácia vo vinárskom meste. A v neposlednom rade aj absencia akéhokoľvek marketingu či reklamy. Aj keď podnik fungoval takmer dva roky, veľa sa o tomto pivovare nedočítate. Len ťažko sa tak potom dajú presvedčiť zákazníci na drahšie pivo, niekde na okraji všetkého diania.

DSC_0045

Pivovaru ani podniku Barrel Pub, ktorý patril pod tých istých majiteľov, už nefungujú internetové stránky a vypojené sú aj telefóny. Kedy pivovar zavreli, nie je jasné.  Celá časť, v ktorej sídlili oba spomínané podniky, je dnes vyprataná a na dverách je rukou vypísaný papier s nápisom „Zatvorené“.  Kde jeden končí, tam druhý začína. Podľa našich informácií putuje technológia pivovaru do Piešťan, kde by mal v apríli otvárať svoje brány Piešťansky pivovar.