Zajtra je Zelený štvrtok. Ani by som si to neuvedomil, keby sa mi na facebooku nezačali zobrazovať „lákadlá“ v podobe piva, ktoré je zelené. Aj som hľadal, či sa oPive.sk tomuto fenoménu venovalo a nič som nenašiel. Tak som to musel dať zo seba von.
Fenomén posledných rokov
Určite platí, že obdobie Veľkej noci je spojené s pivom a špeciálmi. Už od pradávna sa v tento ročný čas varili zväčša silnejšie pivá, ktoré mali v čase pôstu premôcť hlad. Aj preto je fajn, že pivovary pripravujú na jar nové pivá.
V posledných rokoch sa u nás a predovšetkým v Česku rozmohla vlna zelených pív. Veď na Zelený štvrtok sa má predsa zjesť (či vypiť?) niečo zelené. Tak prečo nie takéto pivo? V tejto súvislosti ma napadne asi šesť rokov starý prípad z Česka, kde dostal Heineken pokutu za klamanie zákazníka.
Pivo Starobrno malo konzumentov zavádzať zložením. „Spotrebiteľ bol klamaný neúplnou informáciou o tom, že pivo získava zelenú farbu z bylinného výluhu. V skutočnosti ju pivo získalo aj z likéru Blue Curacao, ktorý obsahuje farbivo E133, brilantná modrá,“ uviedla pre MF Dnes Zuzana Matoušová z oddelenia komunikácie inšpekcie. Len na doplnenie, farbivo E133 sa získava z uhoľného dechtu.
Problémom nebolo to, že by sa farbivo nemohlo v pive použiť. Problémom bolo to, že o ňom klamal. Zelené potravinárske farbivo sa bežne používa. Urobil som malý test a pokúsil sa „vygúgliť“ bežne dostupné potravinárske zelené farbivo, ktoré kúpite v hociktorom supermarkete. V jeho zložení som našiel štyri „éčka“. Dve z nich mali skóre škodlivosti 4/6 a ďalšie dve dokonca 5/6.
Zelená „mňamka“
Emulgátor s označením E132 (Indigotin) má podľa portálu Ferpotraviny.cz nasledovné nežiaduce účinky. „Na základe štúdií, vykonaných na potkanoch, bol dokázaný vznik zhubného nádoru v mieste vpichu pod kožu. Pri ústnom podaní nebol zistený žiadny vedľajší účinok. V súvislosti s Indigotín prebiehajú rozsiahle vedecké diskusie, dostupné dáta však nie sú dostačujúce na to, aby sa dalo farbivo považovať za karcinogén. Môže však spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, vyšší krvný tlak, vyrážky a iné alergické reakcie.“
Určite tu nechcem vyvolávať histériu. Zelené pivo určite nie je zdravie ohrozujúce. Cieľom tohto článku je len poukázať na to, že takéto pivo je v tomto ročnom období umelé a neprirodzené. Nemá nič spoločné s oslavou piva. Je to len marketingový trik, ako prilákať ľudí do krčiem. Ak chcete piť niečo zelené, zvoľte niečo osvedčené. Určite sa na trhu nájdu aj pivovary, ktoré používajú len bylinky, prírodné látky či ovocie (napríklad kiwi). Len medzi nami, nemali by takéto pivá ponúkať pivovary sezónne a v čase, keď sú aktuálne?
Nechcem tu „hejtovať“ a znevažovať prácu pivovarov, ktorí sa rozhodli rozšíriť ponuku o zelené pivo. Ja ich rád podporím, ale zvolím radšej klasiku. Pivo by malo mať stovky rôznych odtieňov, len nie zelenú.
***********************************
Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.
Snímka: Heineken Česka repubika