Pivná revolúcia v slovenskom Kauflande netrvala ani pol roka

Kaufland - ponuka

Bolo že to radosti a očakávania, keď sa v apríli objavila správa, že reťazec Kaufland začne predávať remeselné pivo. Spotrebiteľ mohol mať dojem, že sa konečne vyrovnáme našim susedom, u ktorých si pivo z remeselného pivovaru kúpite aj v supermarkete.

Sľubný začiatok

Začiatok bol ozaj nádejný. Ponuka bola aj v regiónoch slušná. Pri mojich cestách po Slovensku som tak mohol ochutnať aj pivá, ku ktorým som sa bežne nemohol dostať. Keď som šiel na chatu, nemusel som dopredu rozmýšľať, ako sa zásobím na víkend.

Jednoducho som nabehol do obchodu a mal som slušný výber. Aj preto som sa potešil, že Kaufland ešte v septembri potvrdil stránke oPive.sk, že s projektom bude pokračovať. „Rozšírenie nášho sortimentu o remeselné pivá hodnotíme veľmi pozitívne a plánujeme s týmto projektom pokračovať aj naďalej,“ uviedol podľa oPive.sk reťazec.

Dodal, že ponuka bude prispôsobená sezóne. Bral som to ako drobnú úpravu. Keď som však poslednýkrát navštívil supermarket tohto reťazca, zostal som sklamaný. Ponuka sa zredukovala hádam na jednu pätinu.

Smutný koniec?

V regále som našiel asi len šesť druhov piva. Všetko to boli pivá v skle. Všetko čo bolo v plechovke alebo v plastovej fľaši zmizlo. Až ma napadla myšlienka, či táto „sezónnosť“ nesúvisí s povinným zálohovaním plechoviek a plastových fliaš.

Či sa náhodou v Kauflande neboja, že ich tam zaplavia nevyužité plechovky aj z iných prevádzok. Neviem, priznám sa, že sú to len moje špekulácie a nie som kompetentný, aby som vedel, čo je za tým.

Situáciu komentujem ako bežný pivár, ktorý sa tešil z toho, že ponuka je o čosi bohatšia. Bohužiaľ, pivná revolúcia v Kauflande netrvala ani pol roka. Je to smutné a veľa to vypovedá o celkovej pivnej klíme u nás. Sme na míle vzdialení za susedmi a asi potrvá roky, kým sa priblížime aspoň na úroveň, ktorá je tam dnes.

Neviem, kto je za to zodpovedný. Prečo je v zahraničí pivo lepšie, dostupnejšie a lacnejšie? Nehaním nikoho, len si tak frflem. Len mám pocit, že v segmente remeselného piva prešľapujeme na mieste a mastíme si bruško s pocitom, že je dobre tak, ako je…

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Ponúkne aj slovenský Lidl regionálne pivá po vzore Česka?