Alkohol slušne schovaný, iskrenie na maxime (Tučniakove narodeniny)

Stenlovar - Tučniakove narodeniny

Bratislavskí domovariči zoskupení v združení OZ BrewHub majú peknú každoročnú tradíciu. Na konci roka organizujú Vianočnú výmenu piva.  V rámci nej si vymenia svoje produkty a spríjemnia koniec roka. A nejde pritom len o spríjemnenie. Organizujú aj hlasovanie. O jeho výsledku sme vás už informovali.

Vtedy sme vám sľúbili, že najlepších päť pív aj ochutnáme. Dnes tak ochutnáme pivo s názvom Tučniakove narodeniny. Ide o štýl Barley Wine, ktorý navaril domáci pivovar Stenlovar. Ide o projekt domovariča Stanislava Rejchrta. Je vám jeho povedomé? Môže byť. Stojí totiž na čele OZ BrewHub.

 Názov piva: Tučniakove narodeniny

Pivovar: Stenlovar

Druh piva: Barley Wine

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 25°

Obsah alkoholu:  10,5%

Zloženie: Neuvedené

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od OZ BrewHub.

Farba: Medená, pivo je kalné.

Pena: Vysoká, nadýchaná a jemná.

Vôňa: Kombinácia karamelu, medu, grepu, sušených hrozienok, sliviek aj ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia karameliek, grepu, červeného pomaranču, sušených sliviek, hrozienok aj náznakov toastu. Horkosť je na štýl jemne vyššia, doznievanie jemne horkasté. Alkoholový dojazd cítite pár sekúnd po dopití.

8/10

Zhrnutie

Výborné pitie. V prvom rade musíme napísať, že Barley Wine je síce štýl, ktorý ponúkne mnohorozmerné predstavenie, ale je v ňom riziko toho, že alkohol všetko zvalcuje. V tomto prípade sa to neudialo. Naopak, alkohol je schovaný a necháva pekne vyniknúť sladové zložky. Body sme krátili za horkosť aj prítomnosť toastu, inak je to parádne pitie. Za nás osmička.