APA, ktorú „šmrncli“ severskými kvasnicami (Kveik Pale Ale)

Chorvátsky pivovar The Garden Brewery pribudol na chorvátskej pivnej mape pred letom 2016. Otvoril ho v hlavnom meste Chorvátska tím ľudí, ktorí mali skúsenosti s prevádzkovaním festivalu či diskotéky. Pivovar nájdete v priemyselnej časti Záhrebu, keď ponúka kombináciu dobrého piva, jedla i kultúrneho programu. Už na začiatku jeho predstavitelia hovorili o tom, že chcú variť netradičné pivo a tak sa aj deje. Dnes ochutnáme pivo Kveik Pale Ale.

Len pre vysvetlenie, Kveik je slovo z nórčiny, ktoré označuje kvasnice. Tie vždy boli a sú nevyhnutné pri výrobe piva. Na severe Európy  sa dedili z generácie na generáciu a každá oblasť v Nórsku mala svoje. Od toho je odvodený aj tento pivný štýl. Aj keď dnes ochutnáme skôr „apu“, ktorá využila aj tieto kvasnice.

Názov piva: Kveik Pale Ale

Pivovar: The Garden Brewery

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Chorvátsko

Stupňovitosť: 11,7°

Obsah alkoholu: 4,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný, pšeničný a žitný slad, chmeľ.

Cena: Za tretinkovú plechovku sme 2,81 zaplatili eura.

Farba: Slámovo žltá. Pivo je výrazne kalné.

Pena: Nízka, nevýrazná.

Vôňa: Kombinácia grepu, manga, pomela, ananásu aj limetky.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia manga, pomela, ananásu, grepu, limetky aj borovice. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie je jemne korenisté.

8/10

Zhrnutie

Veľmi príjemné pitie. Iskrivé a nezvyčajné. Chuťovo sa pivo blíži k k štýlu NEIPA, aj keď aj keď kvasinky Kveik sa hlásia k slovu. Sú však len akýmsi podmazom. Piteľnosť je výborná, pivo je ľahké, ale aj dostatočne hutné a iskrivé. Za nás je to osmička.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5/10 (1 hodnotenie)