Bratislavské pivo s nórskymi kvasnicami (Kveik IPA)

General - Kveik IPA

Pivá, ktoré používajú kvasnice Kveik sa stali novým fenoménom posledných mesiacov. Kým pred pár rokmi boli zriedkavé, momentálne je ich na trhu viac. Neviete o čo ide? Ide o špeciálny druh kvasníc, ktoré majú korene na severe Európy. Viac si o tomto fenoméne môžete prečítať v článku, ktorý sa venuje histórii týchto kvasníc.

Dnes ochutnáme kúsok, ktorý nesie názov Kveik IPA. Na trh ho uviedol pivovar General. Pivovar pivo charakterizoval nasledovne: „IPA s plným telom a zaujímavým spektrom chutí, ktoré získala kvasením pomocou nórskych kvasiniek Kveik Tormordgarden.  Tieto kvasinky majú dlhú a jedinečnú históriu. Majiteľ kmeňa je Sigurd Johan Saure.

Sú zo 16. storočia ale pravdepodobne boli v roku 1950 skrížené s iným kmeňom, do dnešných čias prežili ako rodinné dedičstvo. Tieto kvasinky sú známe svojimi jedinečnými vlastnosťami a chuťou.“

Názov piva: Kveik IPA

Pivovar: Pivovar General

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  5,6%

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady, ovsené vločky, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali darom.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je výrazne mútne.

Pena: Stredne vysoká s hutnou, smotanovou konzistenciou.

Vôňa: Je to divočina. Rozoznať môžete citrusy (pomaranč, grep), ríbezle, karamel aj zemité tóny.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia citrusov, zemitých tónov, borovice, ríbezlí, marhúľ a jemne aj kvetiniek. Horkosť je výraznejšia, doznievanie korenisto – pikantné.

6.5/10

Zhrnutie

Viete aká je diplomatická odpoveď, keď vám pivo až tak nesadlo? Poviete, že je zaujímavé. Tak toto pivo je zaujímavé. Teší nás, že na Slovensku pivovary, ktoré chcú experimentovať a skúšať nové veci. V tomto prípade sme tento kúsok charakterizovali ako pivný guľáš chutí. Je tam všetko a to nám akosi nesedí. Pivo je hutné, mnohorozmerné a výrazne iskrivé. Za nás je to 6,5 bodu. Ale pokojne je to len vec vkusu, pokojne ochutnajte. Minimálne preto, aby ste spoznali niečo nové.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.33/10 (3 hodnotení)