Bude v Trnave ďalší pivovar? Mesto má inú predstavu

Pivovar v Trnave

Bude alebo nebude v Trnave nový remeselný pivovar? Aj keď sme ešte v novembri minulého roka informovali, že v meste pribudne Železničný pivovar, nakoniec môžu tieto plány skončiť len na papieri.

Reštauračný pivovar

O tom, že v krajskom meste pripravujú nový pivovar sme informovali ešte koncom minulého roka. Trnavský podnikateľ Mikuláš Szapa si vyhliadol pozemky neďaleko železničnej a autobusovej stanice v Trnave.

Jeho cieľom bolo postaviť nový reštauračný pivovar. „Zariadenie Železničného pivovaru Trnava na Staničnej ulici bude slúžiť predovšetkým ako reštauračné zariadenie doplnené o výrobu piva, ktoré bude distribuované v samotnej prevádzke,“ písalo sa v dokumentoch, ktoré posudzovali úrady.

Pivovar chcel dodávať pivo aj do ďalších podnikov. Celkovo mal mať kapacitu tisíc hektolitrov. Išlo tak veľkosťou o štandardný minipivovar. Celkovo chcel podnikateľ, ktorý stojí za programátorskou spoločnosťou YMS, preinvestovať 1,7 milióna eur.

Ako je známe, každý takýto projekt musí prejsť cez celým radom schvaľovaní. Mesto Trnava však prišlo v tomto procese s návrhom, ktorý nepočíta s vytvorením pivovaru. Podľa My Trnava rokoval primátor mesta Peter Bročka s majiteľom pozemkov.

 Iný pohľad mesta

Z rokovaní vyšiel záver, že majiteľ je ochotný svoje pozemky pri parku vymeniť za päť pozemkov na výstavbu rodinných domov. Tento krok ešte mali schváliť poslanci v Trnave. Výsledky hlasovania nie sú známe.

„Nadobudnutím predmetných nehnuteľností do vlastníctva mesta sa vytvorí priestor pre rozšírenie Parku Janka Kráľa. Navyše, v jednom z variantných riešení sa uvažuje s dočasným zapojením pozemkov do zázemia pre manipuláciu s nadrozmernými časťami počas výstavby pripravovaného mimoúrovňového križovania z Bratislavskej ulice ponad železnicu až k Staničnej ulici,“ vysvetľovala v dôvodovej správe radnica.

Ide pritom o pozemky v celkovej rozlohe 2400 štvorcových metrov. Podľa znaleckého posudku majú pozemky hodnotu takmer 460-tisíc eur. Pozemky, ktoré ponúka mesto na výmenu, znalec ohodnotil na 392-tisíc eur. Szapa v prípade dohody nebude chcieť doplatiť rozdiel ceny.

Prečítajte si aj

Pri Partizánskom chystajú pivovar. Zaradí sa medzi najmenšie v krajine

Obrázok od Cosmin Iovan z Pixabay.