Pri Partizánskom chystajú pivovar. Zaradí sa medzi najmenšie v krajine

Brodzany - pivovar

Na slovenskú pivnú mapu pribudnú v najbližších mesiacoch Brodzany. Obec v okrese Partizánske nemá ani tisíc obyvateľov. Tí sa však budú môcť pochváliť vlastným pivovarom. Ten bude patriť medzi najmenšie v krajine.

V malom

Nový pivovar pripravujú manželia Machalíkovci. Úradom aktuálne predložili zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. „Účelom predloženého zámeru je posúdenie zmeny užívania stavby „garáž a sklady“ na domáci mikropivovar,“ píše sa v dokumentoch, ktoré posudzujú úrady.

Pivovar má mať kapacitu na úrovni 150 hektolitrov piva. S touto kapacitou bude patriť medzi najmenšie v krajine. Len pre lepšiu ilustráciu, klasický remeselný pivovar na Slovensku má priemernú kapacitu zhruba na úrovni tisíc hektolitrov.

Majitelia hovoria o tom, že práve malá kapacita má byť ich prednosť. „Technológia domáceho pivovaru umožňuje produkovať unikátne receptúry v malých dávkach, čím je zaručená jedinečnosť každej várky,“ naznačujú.

Už tento rok?

Rozpočet na realizáciu celého projektu dosiahne 27-tisíc eur. Z tejto sumy poputuje 22-tisíc eur na nákup technológie a zvyšok na stavebné práce. Majitelia pivovaru veria, že s výrobou by mohli začať už tento rok. Keďže sa však do procesu povoľovania zvyknú zapájať aj špekulanti, je možné, že tento termín nemusia stihnúť.

Brodzany sa nachádzajú v okrese Partizánske. Tie sú známe pivárom vďaka pivovaru Baťák. Ide o reštauračný pivovar, ktorý otvorili v roku 2017 a rýchlo si získal obľubu. V jeho ponuke nájdete spodne aj vrchne kvasené pivá.

Prečítajte si aj

Pivovar Baťák: Už sme museli zdvojnásobiť obsluhu

Snímka: Google Earth