České pivo na Slovensku? Vlani padol historický rekord

České pivo

Že je české pivo na Slovensku mimoriadne obľúbené, nie je žiadna novinka. Najnovšie štatistiky ukazujú, že pre české pivovary je Slovensko najdôležitejším exportným trhom a jeho význam neustále rastie. Za minulý rok totiž padol aj jeden rekord, ktorý ukazuje na biznisovú stránku pivného „vzťahu“.

Export na Slovensko

České pivovary majú doma pomerne slušnú konkurenciu, aj preto sa pri expanzii a rozširovaní odberateľov pozerajú hlavne za svoje hranice. Ako ukazujú aj najnovšie čísla Českého statistického úřadu, Slovensko je pre české pivovary najväčším exportným trhom.

Česi vlani vyviezli na Slovensko 1,33 milióna hektolitrov piva. Oproti roku 2022 ide o síce o pokles na úrovni 1,5 percenta, aj tak však ide o druhé najvyššie číslo v modernej histórii.

Export českého piva na Slovensko
Rok  v mil. hektolitrov v mil. €
2018 1,3 41,4
2019 1,34 45,9
2020 1,27 45
2021 1,15 44,7
2022 1,35 55,4
2023 1,33 66,4
Zdroj: Český statistický úřad

Dôležitý je však ďalší ukazovateľ, ktorý napovedá o biznisovej stránke exportu. Vlani Česi priviezli na Slovensko pivo v hodnote 66,4 milióna eur. Pri medziročnom porovnaní ide o nárast o takmer 20 percent.

V kurze

Uvedené číslo je pritom rekordné. Sčasti sa pod výrazný nárast hodnoty podpísala inflácia, ktorá sa dotkla aj piva. V posledných rokoch však môžeme pozorovať aj príklon k tzv. prémiovejším pivá. Inak povedané, české pivovary so svojou produkciou mieria do segmentu drahších pív. Týka sa to hlavne predaja v segmente HoReCa.

Silné postavenie má na slovenskom trhu značka Pilsner Urquell, ktorú zastrešuje pivovarnícka skupina Plzeňský Prazdroj Slovensko. Táto skupina pritom v posledných rokoch na náš trh výrazne expandovala aj so značkou Radegast. Obe značky sa pritom varia len v Česku.

České pivo má v ponuke aj Heineken Slovensko. V jeho prípade ide o značku Krušovice a v zanedbateľnej podobe aj Starobrno. Silnú pozíciu na našom trhu má aj český pivovar Staropramen. Darí sa však aj pivovarom Budějovický Budvar, Svijany, Lobkowicz či Bernard.

Silnú pozíciu maj na trhu aj české remeselné pivovary, ktoré sú v slovenských podnikoch neraz viac zastúpené ako pivá z domácej remeselnej produkcie.

Prečítajte si aj

Ako české pivovary zarábajú na Slovákoch? Obraty nemali nikdy lepšie

Snímka od Drazen Zigic z Freepik