Na pivovarnícku mapu pribudol pivovar Jajnekem Brewery

Jajnekem Brewery - fľaškovačka

Jajnekem Brewery. Tak sa volá nový pivovar na slovenskej pivovarníckej mape. Nájdete ho na Gemeri, presnejšie v obci Gemerská Panica, ktorá leží v okrese Rožňava. Nebola to ľahká cesta. Od vzniku myšlienky až po otvorenie prešlo takmer šesť rokov.

Ťažká cesta

O tom, že v obci Gemerká Panica sa pripravuje pivovar sme prvýkrát informovali ešte začiatkom roka 2016. Odvtedy ubehlo päť rokov a pivovarníci sú dnes v cieli. Lepšie povedané, na konci jednej zložitej cesty a teraz sa chystajú na ďalšiu, možno ešte viac náročnejšiu.

„Prvú várku na „veľkej“ výrobnej technológii v našom vlastnom kamennom pivovare, výsledkom ktorej bolo pivo, s ktorého chuťou sme boli spokojní, sa nám podarilo zrealizovať začiatkom júla 2020. Táto cesta teda trvala päť rokov a osem mesiacov,“ hovorí pre portál oPive.sk Alexander Bocko z Jajnekem Brewery.

A čo bolo najťažšie na ceste k vlastnému pivovaru? Alexander hovorí, že to bolo potreba množstva profesií, ktoré sa museli na mieste stavby striedať a neustále dopĺňať. „Tu nepomáhalo nič iné ako krvopotné plánovanie a nekonečné prehodnocovanie a dolaďovanie všetkých detailov pred samotnou realizáciou,“ vysvetľuje pivovarník.

Jajnekem Brewery - pivovar

Podľa jeho slov vrásky na čele spôsobovalo aj priebežné navyšovanie nákladov na rekonštrukciu budovy. Vybavovanie povolení k spusteniu výrobnej prevádzky a komunikácia s lokálnymi úradmi nám paradoxne nepripadala až taká náročná aj keď vieme, že vo všeobecnosti je táto fáza zakladania pivovaru považovaná za menej príjemnú,“ porovnáva Alexander.

Od nového roka

Ten si pochvaľoval aj ústretovosť obce na čele so starostom. Nie všetko však bolo úplne ideálne. „Pre úplnosť obrazu podnikania na Gemeri tu však musíme spomenúť jednu „pikošku“ a tou je realizácia elektrickej prípojky, ktorá od podania žiadosti až po napojenie našej budovy na distribučnú sieť trvala približne tri roky,“ hovorí už s úsmevom Alexander.

Pivovar je oficiálne otvorený od 1. januára 2021. Oficiálne sa volá Jajnekem Brewery, keď je jeho názov odvodený z maďarčiny. Slovné spojenie „Jáj nekem“ v preklade znamená „Beda mi“. Aj takto chceli apelovať na spolunažívanie oboch národov. Pivovarníci však s úsmevom poukazujú aj na to, že tento názov môže evokovať aj veľký pivovarnícky koncern.

Ročná kapacita pivovar sa bude pohybovať na úrovni 960 hektolitrov. Ide o produkčný pivovar aj keď reštauračná časť môže v budúcnosti pribudnúť. Predaj piva spustili na Gemeri koncom januára.

Jajnekem Brewery - pivo

V ponuke je trojica pív: Jajnekem Ležiak Svetlý, Jajnekem Ležiak Tmavý, Jajnekem APA. A kde si ich môžete kúpiť? „Zatiaľ je možné kúpiť si naše pivo po predošlej objednávke prostredníctvom odberného miesta priamo v pivovare. Objednávku je možné zadať na adrese sales@jajnekem.com, alebo cez správu na našej Facebook stránke,“ hovorí Alexander.

E-shop v príprave

Pivovar však pripravuje aj e-shop. „V prvej fáze budeme rozvážať produkty objednané prostredníctvom online shopu v rámci okruhu 30 kilometorv od pivovaru,“ vysvetľuje pivovarník. Len pre úplnosť, degustačné vzorky poslali pivovarníci  do podnikov v okolí pivovaru, ale aj Bratislavy.

„Ohlasy boli povzbudzujúce a viacero oslovených zariadení prejavilo záujem o zaradenie našich produktov do ich ponuky. Kvôli dobre známym obmedzeniam však ešte nevieme pristúpiť k pravidelným dodávkam našich produktov týmto podnikom,“ vysvetľuje Alexander.

A aké sú plány na najbližšie mesiace? „Portfólio našich pív by sme chceli počas roka 2021 rozšíriť o ďalšie druhy vrátane viac exotickejších kúskov,“ uzatvára rozprávanie Alexander Bocko, spolumajiteľ pivovaru Jajnekem Brewery.

Prečítajte si aj

Príbeh pivovaru, po ktorom nezostalo nič

Snímky: Jajnekem Brewery