V Turčianskych Tepliciach pripravujú Remeselný pivovar Hluškár 

Hluškár - Turčianske Teplice

Na slovenskej pivovarníckej mape by malo v blízkej budúcnosti pribudnúť ďalšie mesto.  Nový pivovar by mal totiž vyrásť v Turčianskych Tepliciach. Už teraz je známe, že by mal niesť meno Remeselný pivovar Hluškár.

Produkčný pivovar

Stavať chce spoločnosť Kory, ktorá úradom predstavila zámer, ktorý odhaľuje podrobnosti pripravovaného projektu.  Nový producent piva by mal vyrásť v lokalite nazývanej Diviaky. Pôjde pritom o produkčný pivovar.

Investor by chcel stavať halu v lokalite Diviaky vedľa Prievidzskej ulice.  Ide o lokalitu, ktorá je podľa územného plánu vyčlenená pre priemysel a výrobu. Stavať chce pritom na vlastných pozemkoch.

„Vyrobené pivo v pivovare bude distribuované v 20-litorvých KEG sudoch do reštaurácií, ktoré sa orientujú na predaj remeselného piva ako i iným záujemcov v bližšom aj širšom okolí,“ píše sa v zámere, ktorý posudzujú úrady.

Už o rok

Investor sľubuje, že oživí ponuku na trhu. „ Ponuka piva vareného v remeselnom pivovare Hluškár v Diviakoch bude obohatením a spestrením pivovarníckeho trhu v okolí,“ píše sa v zámere.

Hluškár - mapa

Zámer pritom hovorí o tom, že v pivovar by malo byť varené rôzne druhy pív. Konkrétne spomína: 11° svetlé pivo plzenského typu, pšeničné 12° belgického typu, 14° svetlé pivo typu IPA, nízkoalkoholické pivo 6° ochutené.

Celkové náklady vyčíslil investor na 700-tisíc eur. Maximálna kapacita pivovaru má byť 20-tisíc hektolitrov piva ročne. Touto kapacitou pôjde o jeden z najväčších minipivovarov na Slovensku.

So stavebnými prácami by chceli v Turčianskych Tepliciach začať v marci budúceho roka. Pivovar by mal byť hotový v septembri 2021. Ide však len o odhadované termíny, ktoré sa zvyknú meniť a predlžovať.

Turčianske Teplice by tak mohli byť ďalším kúpeľným mestom na pivovarníckej mape. Azda najznámejším sú Piešťany, ktoré sa môžu pýšiť až dvojicou pivovarov. Pivovar Flám zase nájdete v Rajeckých Tepliciach.  Kúpeľní hostia môžu piť remeselné pivo aj v Bojniciach.

Prečítajte si aj

Sprievodca pivnou púšťou, alebo kde nájsť pivo v kúpeľoch

Snímky: EIA/Kory, Wikimedia/Jozef Kotulič