Keď sa na jednom mieste zídu najväčšie pivné celebrity krajiny

MVP

Vraví sa, že páchateľ sa vracia na miesto, kde niečo spáchal. A rovnako som sa aj ja vybral jeden májový piatok do Olomouca. Cieľom moje návštevy bola Moravská vernisáž piva (MVP). Konkrétne jej tretí ročník.

Desiatky pivovarov

Keďže som bol členom degustačnej komisie vyrazil som v piatok hneď zrána. Dorazil som v piatok doobeda s predstihom, aj keď sa železnice trochu snažili mi skomplikovať cestu niekoľko minútovým meškaním vlakov.

Po ubytovaní a mixovanom obede som bol pripravený čeliť nástrahám Olomouca a MVP. Oproti minulému roku sa  zmenilo miesto konania a z Chvalkovickej sokolovne sa presunul na Flóru. Z hľadiska návštevnosti skvelý počin, z hľadiska Genia loci ani nie. Avšak aj keď má Sokolovňa veľké čaro, moc sa z neho organizátori nenajedia.

Tento rok sa akcie zúčastnilo 25 – 28 pivovarov prevažne z Moravy s 51 pivami.  Na festivale sa vypilo 1986 litrov piva, tretinu objemu tvorili ochutené pivá, sour ales, wild ales a podobne, 17% IPA, 16 % Hazy IPA a 15% ležiaky.

MVP 02

Najviac druhov piva vytočil pivovar Parník (šesť druhov), najrýchlejšie vypitý pivovar bol JBM brew lab a to po obidva dni. Boli aj festivalové pivá: „I need a Lover“ (Single hop IPA) od kočovného pivovaru Blázen na čepu, vymrazovaný sud RIS z nemenovaného pivovaru, tiež Belgický dubbel 17 od študentov UP v rámci univerzitného mikropivovaru Eureka a Sahti od Honzu Kubíka. A ako povedal Matúš Krátky „A akcia bola aj tento rok nezávislá, nepodporil ju nik iba najlepší ľudia na svete a to návštevníci MVP“.

Aj chválenie, aj…

Z festivalových pív som ochutnal Belgian dubbel, ktorý  chutil tak ako sa od belgického silného piva očakáva. Ak takéto pivo varia študenti, tak sa nebojím pivnej budúcnosti. Sahti bola celkom pecka, už len názov bol famózny: „Poronkusema“,  ktorý znamená dĺžku, ktorú sob prejde bez potreby sa vymočiť. Približne je to 7,5 kilometra.

Pivo nechutilo ani po sobovi, ani po moči, avšak bol plný chutí, bolo cítíť jalovec, nejaké bylinky pravdepodobne trezalka, tá tam použitá bola, avšak neviem, či by som ju vedel identifikovať bez nápovede. Bol trochu kyslejšie, ako by som čakal, bolo však osviežujúce a ľahko sa pilo. Alkoholu bolo len 5,5, čo je vraj letná verzia tohto piva. Snáď to vie aj Lars Marius Garshol, ktorý nášmu Sahti vyčítal slabý alkohol.

Všeobecne sa mi však zdalo, že úroveň pív poklesla, žeby to bol trend tejto sezóny v oboch republikách?  Žiadne s ochutnaných pív na výčapoch ma nedostalo do kolien. Solídne boli ako obvykle pivá od Mazáka, Kosmix Sour stone sa tiež celkom dal, Parník New Pop tiež bol osviežukúci a ľahko piteľný.

MVP 03

A potom je tu projekt Lesia, ktorý má ambíciu prerásť do oficiálneho pivovaru. Za ním sú Martina Duchoslavová a Richard Antl, znáne postavy domovaričskej scény v Čechách. Ochutnal som z fľašiek „Strč smrk skrz krk“, čo bolo smrkový kyseláč s brusinkami, „Licorice gose“, už z názvu je jasné čo hralo prím a „Herbal Lichtenhainer“ so zmesou byliniek ako kotvičník, túžobník, mätu, sladké drievko, deväťsil.

Boli fajn, mierne extrémne v chuti pre bežného pivára, mne však chutili, všetky ingrediencie boli pekne cítiť. Licorice gose by som si asi dávkoval len po degustačných porciách, kvôli výraznej chuti sladkého drievka. Pivá ktoré mi na festivale  nechutili spomínať nebudem, avšak bol som z nich sklamaný. A to som ešte nevedel, čo ma čaká na súťaži. K tomu však neskôr.

Koncentrácia pivných celebrít

Priestor bol rozdelený opticky na dva priestory,  v jednom boli rôzne prednášky a v druhom výčapy. Trochu sa asi navzájom rušili, teda prednášky boli rušené pivnou vravou. Prednášky boli vo veľkej väčšine zaujímavé, dokonca oproti minulému roku sa mi program zdal ešte o úroveň vyššie ako minulý rok.

V piatok tu bola najväčšia koncentrácia pivných celebrít na meter štvorcový v Českej reublike. Umývacích staníc bolo dosť, rady pred výčapmi v rušných časoch boli znesiteľné.  Bolo aj jedlo. Pred pavilónom sa podával festivalový guláš, grilovalo sa mäso, bol stánok Paštikárny u pana Regenaua, kde Šimona ponúkala rôzne paštéty, quiche, chlebíky, oškvarky a iné pochutiny a tiež Štrúdlárna, ktorá ponúkala rôzne, aj netradičné kombinácie.

MVP

Mne sa ušiel skvelý guláš, rozmixovaný Matúšom do kozmickej podoby. Nad štrúdlami som veľmi uvažoval, keďže ma  lákali svojou rozmanitosťou a  vyzerali, žeby sa dali ľahko mixovať. No kto zaváha, ďalej to už poznáte. Ak to niekomu nestačilo, priamo v areáli boli stánky s jedlom.

Nehviezdna súťaž

Súčasťou podujatia bola aj súťaž komerčne varených pív. Tých sa zúčastnilo okolo 40 pivovarov. Súťažilo sa v týchto kategóriách: Svetlý ležiak (36 vzoriek), tmavý ležiak (7 prihlásených, 6 hodnotených. ), APA (22 vzoriek), kyseláče (15 prihlásených 13 hodnotených).

Nášmu dream tímu sa ušli dve kategórie a to tmavé ležiaky a kyseláče, ktoré boli hodnotené podľa BJCP. Hodnotiaci systém ostatných dvoch kategórií boli inšpirovaný systémom, ktorý sa používa na súťaži Pivná pečeť. Kým sa začali trúsiť ľudia na akciu, my sme začali hodnotiť.  A bolo to ťažké.

Väčšine tmavých ležiakov sa nepodarilo trafiť ani farbu, nie to iné parametre tohto štýlu. Pivá boli plné chýb, ktoré sa u pív opakovali. Zdá sa, že aj v českom Metre bol acetyldehyd v akcii a aj DMS bol za rozumnú cenu. Kyseláče dopadli trochu lepšie, aj keď ani tu to nebola veľká sláva. Prvé dve pivá obstáli so cťou, 3 a 4 z malými chybami, stále však v norme.

Minimálne za našu komisiu môžem vyhlásiť, že úroveň vzoriek bola nízka. A podľa ohlasov ostatných degustátorov, ani zvyšné dve kategórie neboli hviezdne. Nerozumiem tomu, prečo zodpovedné osoby v pivovaroch neochutnajú svoje produkty, kým ich pošlú na súťaž. To platí rovnakou mierou aj pre festivalové pivá.

Celkové výsledky súťaže

Svetlý ležiak
  1. Stern – Svratecká 11
  2. Helf, Osek n. Bečvou – Hefaiston
  3. Ogar, Kunčice p. Ondřejníkem – Jedenáctka
APA
  1. Pivečka, Rousínov – APA
  2. Ogar, Kunčice p. Ondřejníkem – Mosaic APA
  3. Louka, Louka nad Veličkou – Summer Day 10
  4. Wurst, Lazníky/Přerov – APA
Kyseláče
  1. Minipivovar Křikloun – Malináč
  2. miesto nebolo udelené

Čestné uznanie dostal od poroty získal Unorthodox Brewing, ktorý síce pivo neposlal, ale ich sour ale z Luhačovic bol nasadený ako divoká kartu za pivotéku Pivní Ráj.

Tmavé ležiaky

Neboli ocenené žiadne pivá.

Festival bol fajn, stretol som veľa známych, ochutnal nejaké to pivo, trochu si zahodnotil, rád prídem aj budúci rok.

Ešte nekončíme, o potulkách Olomoucom sa dozviete v pokračovaní.

 

Text: Imrich Nógell, Beermalade,
Snímka: Joli Halanová, Imrich Nógell

Prečítajte si aj

Ako na Morave našli cestu k popularizácii remeselného piva