Jedno z najlepších pív sveta? Oprávnene (Westvleteren)

Sú pivá, ktoré v chladničke nedržíme dlho a hneď ich testujeme a sú kúsky, ktoré čakajú na svoju sviatočnú príležitosť. Do druhej kategórie môžeme určite zaradiť aj pivo Westvleteren 12, ktoré má v pivnom svete kultové postavenie. Prečo? Pivo varievajú v trapistickom pivovare Brouwerij Westvleteren v Belgicku. Na to, aby ste si ho kúpili, musíte zavolať do kláštora, v ktorom ho varia a rezervovať si návštevu. Takúto návštevu môžete absolvovať len raz za dva mesiace a môžete si kúpiť najviac 48 fliaš. (Prečítajte si reportáž o nákupe tohto piva) My sme pivo dostali darom. Okrem toho, aké meno ho sprevádza, nás zaujali aj označené informácie o pive. Tie sú všetky na vrchnáku. Ide tak o prvé testované pivo, ktoré nemá žiadnu etiketu. Sme teda zvedaví.

Názov piva: Westvleteren 12

Pivovar: Brouwerij Westvleteren

Druh piva: Abbey Quadrupel

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 10,2 %

Zloženie: Neuvedené. Len to, že obsahuje jačmeň.

Cena: Pivo sme dostali darom. Ďakujeme Rastislav!

Farba: Hnedo-červená. Pivo je jemne kalné.

Pena: Stredne vysoká, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia karamelu, višní, červeného vína, sušených hrozienok i pripálenej hrianky.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu medu, karamelu, višní, sušených hrozienok, náznakov čokolády i černíc. Vyšší obsah alkoholu necítite. Koncovka je jemne horkastá.

9/10

Zhrnutie

Ak by sme robili slepý test, tomuto kúsku by sme veruže nehádali vyše 10 percent alkoholu. Pivo je lahodné, nevtieravé a netuctové. Hlavne telo ponúkne mnohorozmerné predstavenie aj keď hutnosť sme v tomto smere čakali väčšiu. Na strane druhej to veľmi pomáha piteľnosti. Pivo určite patrí do kategórie zážitok. Za nás je to deväť bodov. Rozhodla lahodnosť a absolútna netuctovosť, nič podobne sme doteraz nepili. Aj to je ukážka toho, že keď chcete navariť svetové pivo, nemusíte tlačiť na pílu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.17/10 (15 hodnotenie)