Kostelecké chmelovárek: O pive, Slovákoch a ľuďoch v červenom

Kostelecké chmelovárek

Takto pred rokom som nadšený z akcie Kostelecké chmelovárek šiel písať článok o tomto skvelom festivale. Rozpísaný článok som nikdy nedokončil. Neskôr už bolo neskoro a keď som chcel napísať aspoň rekapituláciu súťaží v minulom roku, už boli iné starosti.

Tradične Stouty

Starosti sa preklopili aj do tohto roku, avšak všetko vyzeralo, že 4. marca je bezpečný dátum a ja sa rozhodne zúčastním podujatia s názvom Kostelecké chmelovárek. Moji osobní „rozparovači“ sa mi to síce snažili skomplikovať, keďže mi posunuli operáciu. Podarilo sa mi (nám) však vyjednať isté podmienky, čo sa týka skráteného pobytu v nemocnici.

Svet vyzeral o kúsok ružovejší a zdalo sa, že to dám. LTT, ale dám.  Dostal som požehnanie od doktora, Monika bola taká láskavá, že mi robila šoférku a šli sme na Plzeň ehm, do Kostelca. A to nie do hociktorého, ale toho u Holešova.

O akcii som tu už raz písal tak len zopakujem, že toto je jedna z najväčších domovaričských udalostí v Čechách s hojnou návštevou aj slovenských varičov, ale aj degustátorov. Viac ako 350 pív bolo posudzovaných 39.degustátormi.  Mne sa ako obvykle ušla kategória Stouty a Portre. Teda ušla… sám som si vypýtal. Keďže pív bolo prihlásených 50, tak sme na toto množstvo boli dve komisie. Tú druhú, tradične viedol Peťo Bobo Bognár.

Kostelecké chmelovárek

My sme trošku bojovali s mojou indispozíciou, malo to však veľkú výhodu, keďže som nemohol veľa kecať, odsýpalo nám to celkom rýchlo. Metodika bola jednoduchá, mladí ľudia si povedali svoj názor, ak som mal čo dodať, dal som im prečítať moje poznámky.

Asi takto:

  • Trochu prepálené, višne sú fajn. A kyslosť zo sladov. Dal ich skoro.
  • Prepálené, presýtený, kyslý. Toto je podpriemer. Kyslý zo sladov aj z kávy.
  • Cítim pivničná chuť a tiež papriku.
  • Toto by som vedel piť cely večer. Len je tam málo kokosu.
  • Hodnoťme to ako dobré pivo, len mu napíšem, že si musí dať pozor na štýl.

Asi sa zdá, že všetky pivá boli zlé, ale to nie je pravda. Jedno pivo sme však museli diskvalifikovať, lebo bolo kontaminované, pár bolo na minimálnej kvality, avšak tie, ktoré sa podarili boli fajn. Vôbec by sa nestratili medzi komerčnými pivami.

V našej komisii bolo dosť veľa imperiálnych pív, bohužiaľ dosť nezrelých, o rok ich výkon určite bude lepší. Ak ich teda variči opäť prihlásia.  Celkovo v kategórii Stouty a Portre bolo udelené jedno zlato, tri striebra a dva bronzy.

Kopec Slovákov

Ako som tak počúval ostatných degustátorov, celkovo kvalita pív nevybočila z ostatných ročníkov. Kvalita je pochopiteľne kolísavá, lebo pribúdajú  noví domovariči  a robia začiatočnícke chyby. Preto je na degustátoroch, aby im nebrali chuť variť, ale hlavne poradili.

Kostelecké chmelovárek

Návštevníci sem však nechodia hlavne kvôli súťaži. Na pódiu sa odohrávali užitočné prednášky pre domovaričov či iných záujemcov. Tento rok bola aj krátka prezentácia našej Beermalade, ktorú viedla Monika. Aj náš malý stánok bol hojne navštevovaný.

Atmosféra bola skvelá, kolovali domáce pivá, pili sa pivá z výčapov. Nemal som veľmi čas na ochutnávanie pív mimo súťaž, ale tie čo som pil, boli skvelé. Niektorých ľudí stretávam len na súťažiach a vždy si dobre pokecáme. Mimochodom, toľko slovenských domovaričov z rôznych kútov Slovenska ako na chmelovárku len tak ľahko nestretnete.

Veľká vďaka patrí ľuďom v červenom, ako ich nazval Petr Měrka, aka armáda usporiadateľov, bez ktorých by to nešlo.

Slovenské pivá sa v súťaži nestratili, veď pozrite oficiálne výsledky:

A) Svetlé pivo, spodne kvasené

  1. Petr Slepánek – Generál
  2. Petr Konečný – Premiant
  3. Petr Franěk – Doppelbock

B) Tmavé a polotmavé pivo, spodne kvasené

  1. Jakub Slanina – Queen is death
  2. Tomáš Fiala – Černý ležák
  3. Petr Franěk – Černý ležák

C) Zvrchu kvasené pivo

  1. Dan Paseka – Rapl
  2. Tomáš Machů – Bigger Mr. Hankey
  3. Daniel Fedor – Insidious (SK)

D) Pšenica

  1. Patrik Tužinský – Wit-ni (SK)
  2. Tomáš Gajdoš – Zloweisbier (SK)
  3. Jaroslav Miler – Malý princ

E) Stout & Porter

  1. Martin Smrek – Blatko
  2. David Špan – Olij (SK)
  3. Tomáš Málek – Imperátor

F) Rauch

  1. Jaroslav Miler – Polské šampaňské
  2. Tomáš Fiala – RauchBock
  3. Petr Franěk – RauchBock

Q) Kyseláče

  1. Vojtěch Hudzieczkem – Blend X
  2. Ondřej Pálek – Tlustý sour
  3. Libor Moštěk – Letní směs

Ako každý rok, aj tento som sa tu cítil veľmi dobre a veľmi rád sa opäť vrátim.  A veľké ďakujem posielam všetkým zainteresovaným.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Domovaričská súťaž v Brne, ležiak víťazí