Kto varí na Slovensku najviac piva a aký podiel majú jednotliví hráči na pivnom trhu? Tieto otázky sa objavujú medzi niektorými pivovarníkmi pomerne často. Priama odpoveď na tieto otázky nebola. Od istého času sa totiž veľké pivovary rozhodli nezverejňovať štatistiky výroby piva. Tentokrát sa to zmenilo.
Kraľuje Heineken
Aj keď je napríklad v susednom Česku bežné, že verejnosť pozná podiel jednotlivých pivovarov na trhu, u nás to doteraz bolo predmetom polemík. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu však prekvapilo, keď vydalo tabuľku rozdelenia trhu.
Má však jeden háčik. Čísla sú za rok 2017 a podiely sú odhadované. Aj tak však sú asi najvýpovednejšou tabuľkou za posledné roky. Čo z nej teda vyplýva? Najviac piva na Slovensku vyprodukuje pivovar Heineken Slovensko, ktorý nájdete v Hurbanove.
Zo 100 navarených pív na Slovensku pochádza 56 z Hurbanova. Na druhom mieste je Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý varí pivo vo Veľkom Šariši. Ten si berie niečo vyše tretiny trhu. Na treťom mieste je s veľkým odstupom pivovar Steiger. Producent piva z Vyhní pokrýva šesť percent celoslovenskej výroby piva.
Štvrtým najväčším pivovarom u nás je Banskobystrický pivovar, ktorý je známy aj pod značkou Urpiner. Jeho podiel na trhu je trojpercentný. Zvyšné jedno percento pripadalo na malých producentov piva.
Podiely na predaji trocha iné
Z daného rebríčka vyplýva, že zo 100 navarených pív, len jedno pochádza z malého minipivovaru. Rozdiel medzi kapacitou Heinekenu a priemerného malého pivovaru je priepastný. V Hurbanove vedia navariť ročne 1 900-krát viac ako v prípade priemerného malého pivovaru.
Uvedený rebríček však hovorí o výrobe piva na Slovensku, neodzrkadľuje však reálnu silu pivovarov na trhu. Nie sú v ňom zahrnuté pivá, ktoré pivovary dovážajú. Ak by takýto rebríček existoval, Prazdroj by bol ďaleko silnejší, keďže na Slovensku sa veľmi dobre predáva napríklad značka Pilsner Urquell, ktorá sa varieva lev v Plzni.
Prečítajte si aj
Snímky: SZVPS a Heineken Slovensko