Na Slovensku ich preslávil Lidl. České pivné impérium padá

Lobkowicz - Vysoký Chlumec

Jedná zlá správa za druhou. Takto vyzerá realita v českej pivovarníckej skupine Lobkowicz. Producent piva, ktorý si zakladal na regionálnej pestrosti, ohlásil zatvorenie už tretieho pivovaru. Po Uherskom Brode a Kláštore, končí aj tretí pivovar Vysoký Chlumec.

Rozklad impéria

O tom, že pivovar končí, informovala ako prvá televízia CNN Prima News.  „Sme nútení reagovať na dlhšie ako rok trvajúcu pandémiu Covid-19 a skutočnosť, že sú v Českej republike nepretržite uzavreté reštauračné prevádzky a zariadenia,“ uviedla Martina Husková, hovorkyňa skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

Tá uviedla, že k tomuto kroku museli pristúpiť aj napriek tomu, že čínsky akcionár skupiny  Citic Europe Holdings nalial do skupiny 150 miliónov českých korún na prekonanie dosahov prebiehajúcej krízy. Tieto vyhlásenia sú zaujímavé aj preto, že napríklad zatvorenie pivovaru Klášter skupina oficiálne nekomentovala.

Skupina pritom verí, že zatvorenie dvoch Kláštera aj pivovaru Vysoký Chlumec je len dočasné. „Oba pivovary dočasne prerušujú svoju prevádzku a ich otvorenie bude skupina riešiť až po prekonaní pandémie, oživení ekonomiky a náraste dopytu spojenom s otvorením reštauračných prevádzok,“ uviedla hovorkyňa.

Vrátia sa?

Len pripomenieme, že história pivovaru Vysoký Chlumec sa začala písať ešte v 15. storočí. Aj keď pivovarnícka skupina hovorí o tom, že výrobu do nich možno vráti, aj podobné skúsenosti ukazujú, že je to veľmi málo pravdepodobné.

Všade vo svete sa výroba piva optimalizuje a skupiny sa snažia zoskupovať výrobu do centrálnych pivovarov. Tak tomu bolo aj na Slovensku, keď dva najväčšie pivovary presunuli výrobu viacerých značiek do pivovarov v Hurbanove a Veľkom Šariši.

Pivá zo skupiny Lobkowicz by sa po novom mali variť už len v štyroch pivovaroch: Protivín, Rychtář, Černá Hora a Jihlava. Tri zavreté pivovary (Uherský Brod, Vysoký Chlumec a Klášter) by mali byť využívané ako sklady a distribučné centrá.

Skupina, ktorá bola pred pár rokmi piatou najväčšou skupinou v Česku, nezažíva dobré obdobie. Problémom je aj súdny spor o vyplatenie pohľadávky 540 miliónov českých korún, ktorej preplatenie žiada zahraničná investičná skupina. Zakladateľ skupiny, ktorý spôsobil všetky problémy a pivovar následne predal Číňanom, je na úteku.

Prečítajte si aj

Pivovar skrachoval, vyše 123-tisíc pív museli vyliať do kanála

Snímka: FB Pivovar Vysoký Chlumec