Majitelia Urpineru predali podiel v sladovniach. Vyhliadli si niečo iné

Urpiner

Na pivovarníckom trhu došlo k zaujímavej zmene. Majitelia Banskobystrického pivovaru už nemajú podiel v spoločnosti Osiva Zvolen, ktorej súčasťou je aj sladovňa v Leviciach.

Čas na zmenu

O zmene, ktorá sa na trhu udiala v uplynulom období informoval Denník E. Ten upozornil na to, že majiteľov Banskobystrického pivovaru vymenil vo firme bývalý partner finančnej skupiny Penta Investments Jozef Špirko.

Ten pôsobí v poľnohospodárstva dlhšie. O jeho osobe sme písali pred dvoma rokmi, keď sme upozornili na to, že Špirkova firma predáva zatvorený pivovar Gemer v Rimavskej Sobote.

Pre majiteľov Banskobystrického pivovaru mal pritom 15-percentný podiel v spoločnosti Osivo Zvolen synergický efekt. Práve z tejto firmy totiž odoberali sladovnícky jačmeň pre výrobu bystrického piva. Majitelia pivovaru, ktorý je známy pod značkou Urpiner, hovoria o tom, že sa rozhodli zamerať na iný segment.

Pivovaru sa darí

„Sústreďujeme sa na rozvoj našej chmeľnice v Nemšovej. Sami tam vlastníme štyri hektáre chmeľníc a ďalších 32 hektárov chmeľníc máme v prenájme,“ uviedol pre denník spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru Branislav Cvik.

Cvik zároveň naznačil, že sladovňa bude musieť v dohľadnej dobe výraznejšie investovať a to by bola pre nich finančná záťaž, ktorú by nevedeli utiahnuť. Samotnému pivovaru sa však darí.

Účtovná závierka pivovaru ešte nie je zverejnená, Cvik však Denníku E povedal, že vlani pivovar prvýkrát v tržbách prekonal hranicu 10 miliónov eur. Pivovar chce aj naďalej odoberať slad práve z levickej sladovne. Tá dodáva slad nielen na Slovensko, ale aj do viacerých krajín v Európe.

Prečítajte si aj

Bývalý spolumajiteľ Penty predáva zatvorený slovenský pivovar

Snímka: Banskobystrický pivovar