Malé pivo za 5 eur? Aj takéto podniky Bratislava potrebuje

Môže na Slovensku predávať podnik malé pivo za päť eur? Aj to je otázka, ktorá môže napadnúť bežného pivára pri pohľade na ponuku podniku Be Unorthodox Craft Beer Bar v centre Bratislavy. Hodnotiť však bar len na základe cenovky je krátkozraké a povrchné. My sme sa podnik rozhodli navštíviť a otestovať ho.

Od leta na scéne

Bar funguje od leta, naša recenzia však vznikla až niekoľko mesiacov po jeho otvorení. Dôvod je prozaický. Vždy nechávame podniku pár mesiacov na to, aby sa zabehol a našiel svoju cestu. Podnik situovaný na Panskej ulici v Bratislave sme navštívili v utorok večer.

Be Unorthodox Craft Beer Bar je tvorený spojenou väčšou a menšou miestnosťou. Rozlohou je v kategórii podnikov, ktoré ponúkajú remeselné pivo medzi menšími. Vybavenie je striedme, je však štýlové. Najmä mozaiky a kresby dokonalo zapadajú do priestoru.

Podniku dominuje výčap, okolo ktorého je vlastne všetko podstatné. V čase našej návštevy bol bar prázdny. Obsadený bol len jeden stôl, vybrať si miesto tak nebol žiadny problém. Špecifikom baru je to, že po pivo si musíte chodiť k barovému pultu. Na slovenské pomery je to nezvyčajný krok.

Už pred našou návštevou sme vedeli, že sa zameriame hlavne na domáce pivá. Majiteľ podniku totiž stojí za kočovným pivovarom Unorthodox Brewing. A kde inde ochutnať jeho pivo v tej najlepšej kondícii ako uňho doma?

Plusom je to, že podnik umožňuje testovacie verzie piva. Zákazník si tak môže vybrať  päť, resp. deväť pív z ponuky. V našom prípade sme volili kombináciu pív.

Testovanie začalo pivom Dry as Bone – Brut IPA. Ide o kolaboráciu pivovarov Šilker’s Brewery a Unorthodox Brewing. Brut IPA je špecifickým štýlom, ktorý nie je na trhu až tak etablovaný. V tomto smere by pivo malo zaujať svojou suchosťou, rezkosťou a priamočiarosťou.

Dalo by sa povedať, že by sa malo približovať šampanskému. Veď od toho je nazvané aj pivo, keď brut označuje najsuchšie možné šampanské. V tomto prípade malo pivo zlatistú, jemne kalnú farbu. Bolo zdobené šľahačkovou penou. Sladový základ bol výrazný, telo stredne plné. Ponúklo kombináciu grepu, pomarančov, hrozna i jemného karamelu.

Koncovka bola horkastá, pivo pôsobilo naozaj suchšie. Ťažko toto pivo s niečím porovnávať. Čo sa však týka zážitku či celkového dojmu, ten bol síce nadpriemerný,  neboli sme však ohúrení. Za nás veľmi slušná sedmička. Chválime však snahu. Určite treba ochutnať.

Osvedčené kúsky

Za to pivo Blood RIver – Pretorian Lager môžeme zaradiť do kategórie poctivo odpité. Už v našej recenzii nás ohúrilo a rovnaký dojem sme mali aj pri tejto testovačke. Pivo s jantárovou farbou voňalo po ríbezliach, karameli a predovšetkým čaji. Sladový základ bol výrazný, telo plné, keď ponúklo kombináciu čaju, ríbezlí, karamelu i kvetiniek. Lahodné, hutné, prekvapivé a netuctové. Za nás 8,5 bodu. Palec hore.

Tretím testovaným kúskom bolo Wendigo. IPA, ktorá vlastne prvýkrát zviditeľnila a preslávila pivovar. Pivo malo medenú farbu, keď ste k nemu privoňali, zachytili ste nádhernú vôňu (pomaranč, grep, mango i karamel). Sladový základ bol výrazný, telo plnšie, ponúkajúce ovocné kombo grep – limetka – pomaranč – ríbezle. Koncovka je horkastá. Pivo však chýbalo o čosi viac lahodnosti a zaoblenosti ako sme zvyknutí. Za nás to bolo tentokrát 7,5 bodu. Určite fajn.

Ako štvrté a zároveň posledné domáce pivo sme otestovali El Mariachi. Góse, ktoré pri fľaškovej recenzii vyvolalo toľko vášní. Tentokrát sme v ňom kokos necítili. Pivo malo žltú, kalnú farbu. Vo vôni aj v chuti dominovali citrón aj limetka. Kyslosť bola síce výrazná, nebola však vtieravá a pekne sa dopĺňala. Pivo bolo vyvážené, osviežujúce a netuctové. Za nás 8,5 bodu. Spokojnosť.

Põhjala Brewery je estónsky pivovar, ktorý sa dokázal presadiť aj v zahraničí. My sme ochutnali dva kúsky. UUS Maailm je Session IPA, ktorá mala v našom pohári zlatistú, jemne kalnú farbu. Vo vôni sme okrem karamelu zachytili aj náznaky zatuchliny.  V chuti sa to však neprejavilo. Sladový základ bol príjemne nastavený, v tele si to rozdávali grep aj červený pomaranč, ktoré prechádzali do príjemnej horkastej koncovky. Pivo pôsobilo lahodne, nevtieravo. Rezkosť bola nižšia. Za nás to bolo 7,5 bodu.

Druhým kúskom bolo pivo Leevike, Spiced Winter Sour, teda kyseláč, ktorý obsahuje vianočné koreniny a ovocie. Farba bola až krvavo červená, vo vôni dominovalo lesné ovocie, klinčeky a škorica. Ako keby ste privoňali k vianočnému punču. Vo vôni bol cítiť aj alkohol, ktorý je na sour vyšší – 6,5 percenta.

Čo vôňa napovedala, chuť potvrdila, ide o výborné vianočné pivo, ktoré keby dáte náhodnému okoloidúcemu, tipoval by, že pijete kyslý punč. V chuti cítiť ovocie, hlavne ríbezle, pričom na konci dominujú klinčeky a škorica. Zároveň príjemne cítiť alkohol v spojení s medom, ktorý v kontraste s kyslosťou vytvára výborný sour na chladnejšie počasie. Slušných 8,5 bodu.

Testovanie sme zakončili pivom Centennial IPA od pivovaru Founders. Ide o veľmi známy pivovar z USA, ktorý funguje už viac ako 20 rokov. Konkrétne táto IPA patrí medzi ich stálice a svoju históriu začala v roku 2001. Keď sa nejaké pivo varí tak dlho a stane sa tak populárnym, môžete očakávať jedine čisté pivo bez chýb, ktoré je rovnaké každú várku.

Samotné pivo ma medenú farbu, vo vôni typické citrusové tóny z amerického chmeľu, v chutí je výrazný karamelový slad. IPA, s ktorou nemôžete nič pokaziť, body dole berie len to, že remeselné pivo sa rok čo rok výrazne posúva dopredu a pre moderného pivára sa stáva toto pivo menej zaujímavé. V roku 2001 by to bolo 10 bodov, dnes stále veľmi pekných 8 bodov.

V bare sa nenajete, to však neberieme ako chybu. Na zakúsnutie sú k dispozícii pagáče. Tie boli výborné.

Na záver

Naše testovanie skončilo. S akými pocitmi sme odchádzali? V podstate s pozitívnymi. Podnik má svoj štýl, je vkusne zariadený a ponúka zaujímavé pivá. Ich kondícia bola dobrá, aj keď podnik podľa nášho pozorovania nemal sudy chladené. Tu si musí výčapník strážiť dobu narazenia.

Trocha sme polemizovali nad celkovou ponukou. Pre koho je zameraná?  Ak pre Slovákov, ceny sú odvážne, ak pre zahraničných návštevníkov, v ponuke chýbajú aj ďalšie pivá od iných slovenských pivovarov. Vedeli by sme si tam predstaviť špeciality od Hellstorku (ten v ponuke býva), Hop Grupu či Laniusu.

Ale zameranie a celková filozofia je v rukách majiteľa. To, čo sme videli a zažili, dáva zmysel. Otázne zostáva, ako na to všetko zareagujú zákazníci. Takéto podniky sú v západnej Európe bežné. Ich cieľom nie je lákať masy, ale urobiť z pitia piva zážitok a ukázať to najlepšie.

A tak to asi myslí aj podnik  Be Unorthodox Craft Beer Bar. My mu držíme palce a veríme, že svoj zámer dokáže pretaviť aj do dlhého života. Jeho ambícia nemôže byť iná než tá, že bude ponúkať len to najlepšie pivo v Bratislave. Inej cesty v jeho prípade niet. Len by si na Panskej mali dať pozor, aby ich domáce pivo neponúkali v centre Bratislavy lacnejšie ako u nich…

4.5

Zhrnutie

Plusy
– Ponuka. Pestrá a v porovnaní s inými podnikmi v Bratislave netuctová.
– Kondícia piva. Počas našej návštevy boli pivá v dobrej kondícii.
– Dizajn. Striedmy, ale moderný.
Mínusy
– Ceny piva. Najmä pri domácom pive by sme si vedeli predstaviť prívetivejší cenník.
– Nutnosť chodiť k baru. Je to v zahraničí bežné, na komforte to však nepridáva.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.38 (8 hodnotenie)