Malinovka s príchuťou piva? Už aj na Slovensku

bear-kaufland-gunez

Že Slovensko prežíva pivnú revolúciu, si na tejto stránke hádam písať nemusíme. Nové pivovary, pivné štýly i všakovaké podniky. Popularita piva jednoducho stúpa a ja sa normálne teším na to, keď si budem môcť remeselné pivo kúpiť na každom rohu. Či sa to vôbec stane? Ponuka bude čoskoro tak široká, že sa aj malí hráči budú tlačiť do reťazcov. Aj preto pri nákupoch pozerám na pivné police a hľadám novinky. Jednu som našiel v Kauflande. A zostal som doslova zaskočený.

Medzi ostatným pivami som našiel fľaše, ktoré som doteraz nepoznal. Niesli názov Lemon Bear a Black Bear. Na prvý pohľad by ste ich mohli zaradiť medzi remeselné pivá. Išlo o litrové plastové fľaše, pri ktorých svietila slovenská vlajočka. Samozrejme som po fľaši siahol a zo zvedavosti začal študovať o čo ide. Výrobok s názvom Lemon Bear – báza + citrón bol uvedený ako sýtený nealkoholický nápoj s príchuťou piva. Ešte väčšia zábava prišla pri študovaní zloženia. Aj vám to tu celé prepíšem.

Zloženie: voda, glukózov-fruktózový sirup, cukor, oxid uhličitý, kyselina: kyselina citrónová, stabilizátor peny, prírodná aróma s príchuťou citrón, aróma bázový kvet, farbivo: beta-karotén a amoniak-sulfitový karamel, regulátor kyslosti: citrát trisodný, pivná aróma, citrónová šťava z koncentrátu 0,1%, antioxidant: kyselina askorbová, konzervačná látka: benzoan sodný.

bear-kaufland-gunez-02

Aj by som tu mohol rozoberať jednotlivé látky a „hejtovať“ až by všetky europivá zhorkli, ale to nechcem. Musím len skopírovať to, ako uvádzajú tento produkt na oficiálnej stránku výrobcu: „Do pramenitej vody sme zakomponovali chuť piva a ovocnú limonádu. Vyvinuli sme jedinečný osviežujúci nápoj. Je určený všetkým, ktorí chcú uhasiť smäd lahodným nápojom. Najlepšie chutí dobre vychladený.“

Možno mi to neuveríte, ale výrobcovi tohto kúsku držím palce. Ide o producenta sirupov a nealkoholických nápojov zo severu Slovenska. Dokonca jeho iné (tradičné) nealkoholické výrobky poznám a občas si ich kúpim. Tento počin som však pekne vrátil do regálu. Nezvíťazila ani zvedavosť. Jednoducho to je pre mňa veľký krok vedľa. A vlastne tu nejde ani o malinovku s príchuťou piva. Pointa je v tom, že tento výrobok nie je prvý ani posledný. Na pivnej vlne sa budú chcieť viezť aj ďalší producenti. Dokonca aj tí, ktorí sa pivo „pokúšajú“ variť. Tak sa pripravme na to, že nám občas budú ponúkať  aj koniny svetových rozmerov 🙂  

************************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.