Na pivovarnícku mapu pribudne Žiar nad Hronom

Obsadzovanie pivnej mapy Slovenska pokračuje. Nový projekt malého reštauračného pivovaru pripravujú aj na Tekove. Variť pivo by totiž chceli aj v Žiari nad Hronom. Pivovarská reštaurácia by mala vzniknúť hneď vedľa futbalového ihriska.

V Green parku

S plánmi postaviť v Žiari nad Hronom prišla trnavská spoločnosť IESM, ktorá už v meste pôsobí. Stojí za projektom Green park, ktorý  plní funkciu športovo-relaxačného centra. „V areáli Green parku sa nachádzajú štyri tenisové, dva bedmintonové kurty, sauny, masáže a fitness centrum. Pohodu a príjemné zážitky vám zabezpečí aj kaviareň s veľkou terasou, kde si môžete vychutnať kvalitnú kávu alebo pohár dobrého vínka,“ predstavuje firma svoj areál na oficiálnej stránke.

K vínku by malo čoskoro pribudnúť aj pivko. Firma predložila úradom zámer, ktorý počíta s prestavbou areálu a v rámci nej by mal vzniknúť aj pivovar. Jeho kapacita nebude malá. „Kapacita pivovaru sa predpokladá na úrovni 1 000 až 4 900 hektolitrov za rok podľa druhu vyrábaného piva a jeho dopytu. Pre účely vypracovania zámeru sa počíta s kapacitou 4 900 hektolitrov piva za rok,“ píše sa v úradných dokumentoch.

O dva roky

Pri takejto kapacite by pivovar mohol ponúkať pivo aj iným prevádzam. Investor s tým počíta. „Pivo z reštauračného pivovaru bude ponúkané hlavne vo vlastnom reštauračnom zariadení s možnosťou predaja pre okolité reštauračné zariadenia, ak to kapacita pivovaru bude dovoľovať,“ píše sa v zámere.

Podľa neho by sa v pivovare malo vyrábať vrchne aj spodne kvasené pivo. So stavebnými prácami by chceli v Žiari začať už toto leto, ich ukončenie je naplánované na koniec roka 2019. Investor odhaduje, že celkové náklady na rekonštrukciu priestorov a výstavbu pivovaru dosiahnu 1,5 milióna eur. Či v tomto prípade pomôžu aj eurofondy, je nateraz otázne.

V Regióne Tekova zatiaľ pivovar chýba, nebude to však dlho. Už začiatkom roka 2016 sme informovali o tom, že nového producenta zlatistého moku chystajú v Kremnici. Spoločnosť Daspet pripravuje pivovar s ročnou kapacitou na úrovni 1 000 hektolitrov piva ročne.

Snímka. Green park Žiar nad Hronom