Najlepší drink k športu? Nealko pivo

S prichádzajúcim letom sa nespája iba viac športovania na čerstvom vzduchu, ale aj potreba osviežiť sa v horúčavách. Mnohí v tomto prípade siahajú po pohári vychladeného piva. Viete ale aké má pivo účinky a prečo by športovci nemali piť alkohol, ale zvoliť radšej nealko?

nealko

Pohár vychladeného piva sa nám, predovšetkým v lete, spája s vytúženým osviežením či zaslúženou odmenou po fyzickom výkone. Ideálne je však siahnuť po nealkoholickom variante. „Ak piť pivo, tak pre účinok chmeľu. Z neho pochádzajú benefity. Nemusí v ňom pritom vôbec byť alkohol,“ objasnil vedec a výživový poradca Milan Sedliak. „V dnešnej dobe už máme aj pivá bez alkoholu. Aj keď ho odstránime, bioaktívne látky ako flavonoidy v ňom ostávajú.“

Idú pivo a šport k sebe?

Nie všetci športovci sa vyhýbajú alkoholu, ten sa častokrát spája s oslavou víťazstva na rôznych hokejových či futbalových šampionátoch alebo známej Tour de France. Výskum však tvrdí, že aj na druhý deň po vypití alkoholického piva mali športovci zhoršenú nervovú reguláciu svalov a zvýšené riziko dehydratácie. Alkohol sa celkovo spája aj s rizikom úrazu a treba sa mu pri športe vyhnúť.

Mnoho športovcov tiež siaha po pive, aby sa im lepšie zaspávalo po večerných zápasoch a oddýchli si. Nefunguje to však celkom tak. „Väčšie množstvo alkoholu spôsobuje, že síce ľahšie zaspíme, no ten spánok už nie je taký kvalitný a hlboký, ani regenerácia v spánku nie je ideálna,“ hovorí pán Sedliak, ktorý spolupracuje s viacerými vrcholovými športovcami. Nealko by vám však mohlo pomôcť zrelaxovať. „Chmeľ je z čeľade konopovitých rastlín, má teda okrem zdravotných benefitov aj sedatívne vlastnosti.“

Nealkoholické pivo ako vhodná voľba

Keď sa porovnalo bežné pivo s piatimi percentami alkoholu s nealkoholickým, pozitívny zdravotný efekt sa dostavil pri pive s nízkym obsahom alkoholu. Účastníkom tejto štúdie po mesiaci denného pitia nealko piva klesli zápalové parametre, zlepšil sa cholesterol a znížil sa krvný tlak. Ak teda chceme mať čo najlepšie možné benefity, je lepšie zvoliť pivo bez alkoholu.

Dnes už mnohé pivné značky rozširujú portfólio svojich produktov aj o nealkoholické verzie. Jednou z nich je aj značka Zlatý Bažant, ktorá s 0,0% pivami a radlermi už roky podporuje mnohé športové aktivity a podujatia. Medzi nimi napríklad Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, preteky v horskej cyklistike i najväčší štafetový beh na Slovensku Od Tatier k Dunaju. Minulý rok stála značka aj po boku slovenských olympioničiek a olympionikov v príprave na Hry XXXII. Olympiády v Tokiu.

Viacero štúdií tiež porovnávalo účinky nealkoholického piva a takzvaných ionťákov, ktoré by mali človeku po športe doplniť potrebné minerály. Jedno orosené je totiž často prvá voľba po bicyklovačke alebo inej náročnej fyzickej záťaži. Nealko pivo a iontový nápoj sa podobajú v tom, že vedia dodať energiu a obsahujú podobný objem sacharidov: ionťák obsahuje 4-8 g na deciliter, pivo asi 3-7 g. Oba tiež dobre zaženú smäd.

Nealkoholické pivá a radlery sú tiež často ochutené a príchute môžu motivovať po športe k správnemu pitnému režimu. „Osvedčil sa nám citrón a podobné kyslasté príchute športových nápojov, tie športovci vnímali ako osviežujúcejšie,“ dodal pán Sedliak.

Pár tipov od vedca a výživového poradcu Milana Sedliaka

1.      Koľko piva je bezpečné vypiť? Jedno pivo raz za čas je v poriadku, ideálne po fyzickej záťaži – nie počas nej.

2.      Pri športe vypotíte veľa soli a tej je v pive málo. Dajte si preto s jedným oroseným aj niečo slané, napríklad vývar.

3.      Ak si chcete pri pive strážiť kalórie, dajte si ho poobede namiesto večera. Neprijímate tak toľko kalórií pred spaním.

4.      Ak sa chcete po športe hydratovať a zároveň osviežiť, vyskúšajte radler s príchuťou citróna alebo grepu bez obsahu alkoholu.

5.      Superpotraviny sú mýtus. Ak ste zdraví, nemusíte sa nalievať kombučou alebo zázvorovými shotmi. Pokojne si vychutnajte jedno nealko.


Uznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.


Snímky: Heineken Slovensko, FB M.S.