Najlepšie československé pivo? Podľa Čechov náš ležiak

Pivni extraliga1

Najlepším československým ležiakom za rok 2014, ktorý môžete kúpiť bežne v supermarkete, sa stalo pivo Urpiner Premium z Banskobystrického pivovaru. Aspoň také sú výsledky piateho ročníka anonymnej degustácie pivných znalcov Prvej pivnej extraligy. Tá každoročne usporadúva toto medzištátne porovnávanie klasických ležiakov.

Princíp súťaže je jednoduchý. Osem degustátorov vlani testovalo voľne dostupné ležiaky v Česku. Na základe jednotlivých kôl postúpila do finále štvorica ležiakov: Radegast, Klášter, Staropramen a Lobkowicz. Kým u našich západných susedov potrebovali na ohodnotenie vyše päťdesiatich pív najprv základné kolá a neskôr aj semifinále, štvorica slovenských ležiakov sa vyberala oveľa ľahšie. Na našom trhu totiž nenájdete ani desať ležiakov. Finále rozhodlo o tom, že do federálneho superfinále postúpili zo slovenskej strany: Urpiner, Šariš, Corgoň a Zlatý bažant.

„Staropramen a Kláštor skočili na posledných miestach, zatiaľ čo dve z troch medailí putujú na Slovensko. O víťazovi rozhodol až barážový súboj, pretože Urpiner aj Radegast získali zhodný počet bodov. Súboj potom skočil už jednoznačne, 7 : 1 pre Urpiner,“ píšu v záverečnej správe organizátori podujatia. Ani degustátori však v hodnotení neboli jednoznační. „Zaujímavosťou boli nezvyčajne veľké rozdiely medzi jednotlivými degustátormi. Víťazstvo dvoch prvých vzoriek mohlo byť ešte výraznejšie, ale jeden degustátorov ich umiestnil až medzi posledné pivá. Nedá sa vylúčiť, že mal pivo z chybných fliaš,“ prezrádzajú organizátori.

Pivni extraliga2

V Banskej Bystrici boli s výsledkami spokojní. „Som veľmi rád, že sme naše minuloročné prvenstvo obhájili a stali sme sa opäť majstrami bývalej federácie. Mnohí nedajú na české pivá dopustiť, takže sme hrdí, že sme v tejto súťaži uspeli,“ konštatoval podpredseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru Ľubomír Vančo.

Prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl v rozhovore pre náš portál vysvetľoval cieľ súťaže. „Našim hlavným cieľom je búrať zažité predsudky a mýty podľa hesla “ukázané platí”. Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami, aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené piva ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ povedal v rozhovore pre portál oPive.sk.

Celkové výsledky degustácie:
1. Urpiner
2. Radegast
3. Šariš
4. Corgoň
5.-6. Zlatý bažant
5.-6. Lobkowicz
7.-8. Klášter
7.-8. Staropramen

Snímky: Prvnipivniextraliga.cz