Ako sa u nás „uplácalo“, aby sa zbavili pivnej konkurencie

Pivovar Necpaly

Pivo píše rôzne príbehy. Niektoré sú veselšie, iné vážnejšie. Niektorým príbehom pritom tajuplnosť pridáva aj čas. To je aj prípad pivovaru, ktorý kedysi fungoval v obci Necpaly. Je starý už vyše 150 rokov, napriek tomu je zaujímavý a dodnes v ňom môžeme hľadať paralely na dnešnú dobu.

Inšpirácia z Česka

Necpaly sú obec, ktorú nájdete neďaleko Martina. V minulosti patrila medzi obce, ktoré sa mohli pochváliť bohatou históriou. O tom, že obec patrila medzi rozvinutejšie, hovorilo aj to, že na jej území sa v 19. storočí nachádzali papierne, mlyny, ale aj pivovar.

Práve jeho história je zaujímavá. Portálu Martin Dnes 24 ju priblížil domáci pamätník Robert Škula. Pivovar dala v Necpaloch postaviť vtedy vplyvná a bohatá rodina Justhovcov. „Na svetovej výstave v Prahe v 60. rokoch 19. storočia im tak zachutilo plzenské pivo, že kúpili rovnaké technologické vybavenie, ako mal plzenský pivovar. A dokonca si kúpili aj plzenského sládka, ktorý varil v Necpaloch v podstate plzenské pivo,“ prezradil Škula.

Podľa údajov na stránke obce zastával funkciu sládka Čech Fischer. Neskôr si pivovar prenajal ďalší Čech Finerer, ktorý zastával pozíciu sládka nielen v Plzni, ale aj Karvinej.

Chýr o dobrom pive

Necpalské pivo si rýchlo vybudovalo dobrú povesť. Na zlatistý mok chodili hlavne Martinčania. „Ochutnávali pivo a šírili jeho slávu. Ale tak mu robili doslova medvediu službu, pretože pivo kazilo meno banskobystrickému pivovaru,“ uvádza Škula.

Práve konkurenčný boj sa mal podpísať pod neslávny koniec pivovaru. Obecná kronika totiž hovorí o tom, že v roku 1870 navštívil rodinu Justhovcov majiteľ pivovaru z Banskej Bystrice a hodil im na stôl truhlicu, v ktorej bolo niekoľko tisíc zlatých.

„Povedal, že ak zavrú pivovar, zlato je ich. A bolo to,“ pripomína Škula. Pivovar tak skončil, jeho duch však žil v neďalekom Martine. Práve Martinčania totiž podľa Škulu kúpili zariadenie pivovaru aj sládka a nadviazali na výrobu zlatistého moku z Necpál.

Do akej miery sa uvedený príbeh zakladá na pravde a do akej miery je ovplyvnený legendou je otázne. Domáci však na pivovar dodnes spomínajú a považujú ho za dôležitú súčasť ich dejín, na ktoré sú hrdí.

Prečítajte si aj

Príbeh slovenského pivovaru, ktorý podľa majiteľa pochovalo podsvetie

Snímka: obec Necpaly