Ďalší pivovar na ceste. Tešiť sa môžu na Hornej Nitre

Nitrianske Pravno je ďalšia obec, ktorá pribudne na pivovarníckej mape Slovenska. Práve v tejto obci, ktorá je od Prievidze vzdialená asi 12 kilometrov, pripravujú nový minipivovar. Brány by mal otvoriť už budúci rok.

V Casablance

Plán postaviť malý pivovar predložil úradom živnostník Robert Švejda. „Účelom predloženého zámeru je posúdenie inštalácie technológie výroby piva do existujúceho objektu skladu a výroby polotovarov pri starom meštiackom dome v Nitrianskom Pravne, ktorý sa v súčasnosti nevyužíva, v minulosti bol objekt využívaný ako sklad a výroba polotovarov,“ píše sa v predloženom zámere. Miestni obyvatelia poznajú tento dom pod menom Casablanca a v súčasnosti je v ňom podľa investora predajňa zmrzliny.

Ročná kapacita pivovaru ešte nie je známa. Investor uvažuje o dvoch variantoch. Pri prvom usporiadaní je ročná kapacita nastavená na 1 000 hektolitrov zlatistého moku ročne, pri druhom je ide o dvojnásobnú veľkosť.

Už budúci rok

Už teraz je jasné, že  pôjde o pivovar s vlastnou prevádzkou. „Investor  bude pivo ponúkať  v reštaurácii Casablanca a iným zmluvným odberateľom podľa záujmu v KEG sudoch rôzneho objemu. Predpokladáme, že odber piva bude maximálne do vzdialenosti cca 20 kilometrov,“ píše sa v zámere.

Celkové náklady spojené s inštaláciou pivovaru a stavebnými úpravami vyčíslil investor na 550-tisíc eur. So stavebnými prácami by na Hornej Nitre chceli začať koncom tohto roka. Prvých návštevníkov by mal pivovar privítať v máji budúceho roka.

Snaha zaujať

Nitrianske Pravno má niečo viac ako tritisíc obyvateľov. Majiteľ pripravovaného pivovaru verí, že priláka fanúšikov piva aj z okolia. „Vzhľadom na neďalekú vzdialenosť okresného mesta Prievidza a kúpeľného mesta Turčianske Teplice, kde je väčšie percento turistov, predpokladáme dopyt tohto sortimentu aj v reštauračných prevádzkach v týchto mestách,“ verí majiteľ.

V okolí chystaného pivovaru už malí producenti existujú. Pivo varí v Prievidzi pivovar Preuger, v Trenčíne si dobré meno vybudoval pivovar Lanius, pár týždňov je na trhu aj pivovar Baťák v Partizánskom. V príprave je pritom pivovar v Žabokrekoch nad Nitrou.

Snímka: Googe Street View