Fajn NEIPA od domovariča.  Džúsová aj voňavá (New England IPA)

Žbirovar - New England IPA

Bratislavskí domovariči zoskupení v združení OZ BrewHub majú peknú každoročnú tradíciu. Na konci roka organizujú Vianočnú výmenu piva. V rámci nej si vymenia svoje produkty a spríjemnia koniec roka. A nejde pritom len o spríjemnenie. Organizujú aj hlasovanie. O jeho výsledku sme vás už informovali.

Vtedy sme vám sľúbili, že najlepších päť pív aj ochutnáme. Dnes tak ochutnáme pivo s názvom New England IPA. Na svedomí ho má domáci pivovar Žbirovar. Stojí za ním Ján Žbirka.

Názov piva: New England IPA

Pivovar: Žbirovar

Druh piva: New England IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu:  5,5%

Zloženie: Neuvedená

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od OZ BrewHub.

Farba: Svetlo-hnedá. Pivo je mútne.

Pena: Vysoká so šľahačkovitou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Výrazná, citrusov– ovocná. Rozoznať môžete červený pomaranč, grep, pomelo, ananás, prezreté marhule a jemne aj kvasinky.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti kombinácia červeného pomaranča, pomela, ananásu, marakuje aj prezretých marhúľ. Horkosť je na štýl vyššia, doznievanie je citrusovo-ovocné. Prítomná je jemná oxidácia.

7.5/10

Zhrnutie

Máme výhrady k farbe aj stupňu horkosti, ale inak je to podarená NEIPA. Ponúka ovocno-džúsovú kombináciu, ktorá sa ľahko pije a pekne zaiskrí. Tóny sú pekne zaoblené a pekne na seba nadväzujú. Určite by takto obstála aj v profi konkurencii. Za nás je to 7,5 bodu. Čerstvé pivo by určite dostalo ešte vyššiu známku. Určite však spokojnosť.