Pivná exotika z Islandu (Einstök Icelandic White Ale)

Prvý nástrel: Dnes si rozšírime pivné obzory. Prvýkrát totiž otestujeme pivo z Islandu. Ako sme sa k nemu dostali? Kúpili sme ho v rakúskom supermarkete. Keď sme ho videli, neodolali sme. Zaujalo nás na ňom hlavne to, že podľa etikety ide o nefiltrované a nepasterizované pivo. Pivovar Einstök Ölgerð pritom dáva na pivo ročnú záruku. My ochutnáme pivo s názvom Einstök Icelandic White Ale. O pivnom sektore na Islande sme už písali, článok Absurdná komédia s pivom nájdete TU.

Názov piva: Einstök Icelandic White Ale

Pivovar: Einstök Ölgerð

Druh piva: Witbier

Krajina: Island

Stupňovitosť: 12,8 %

Obsah alkoholu: 5,2 %

Zloženie: Na etikete nájdete napísané, že obsahuje jačmenný, pšeničný a ovsený slad. Okrem toho by malo pivo obsahovať aj koriander a pomarančovú kôru.

Cena: Za pivo sme v rakúskom supermarkete zaplatili necelé tri eurá.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Šľahačkovitá, zložená z malých bubliniek. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Dominuje železitý tón, zachytíte aj koriander či pomaranč.

Chuť: Sladový úvod je nevýrazný, v strede vyskakuje mandarínka, koriander či kvetinky. Pomerne silná je aj slankastá linka. Koncovka je horkastá len platonicky.

6.5/10

Zhrnutie

Určite to nie je žiadny skvost, ale je to dobrá skúsenosť a do určitej miery pivná exotika. Pivo sa pije ľahko, je celkom dobre vyskladané a určite sa odlišuje od produkcie v našom regióne. To by bolo určite plus. Mínusom je hutnosť tónov, slankastá linka i celkový dojem. Pivo by sme lahodnosťou a celkovým vyskladaním porovnávali s anglickou produkciou. Dávame šesť a pol bodu. Ak budete mať možnosť, určite vyskúšajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.25/10 (4 hodnotení)