Pivná transakcia roka? Špekuluje sa o predaji Staropramenu

Staropramen

Udeje sa v nasledujúcich mesiacoch transakcia, ktorú označíme z regionálneho hľadiska za obchod roka? České média priniesli informáciu, že na predaj je druhý najväčší český pivovar Staropramen.

Dlhodobý záujem

O tom, že pražský producent zlatistého moku je na predaj, informovali české Hospodářské noviny. Informáciu im potvrdili štyri zdroje. Aktuálnym majiteľom pivovaru je americký gigant Molson Coors. Podľa denníka si Američania najali spoločnosť Bank of America, aby im pomohla pripraviť plán predaja.

Ak by neprišla pandémia nového koronavírusu, pivovar by mal nového majiteľa pravdepodobne už dnes, keďže pôvodné plány počítali s tým, že pivovar zmení majiteľa do konca roka 2020. Trh však ochromili obmedzenia a tak sa predaj odsunul na neskôr.

Suma by sa podľa denníka mala pohybovať v desiatkách miliárd českých korún. Hodnotu pivovaru zvýšila aj transakcia na domácom trhu. V roku 2019 totiž Staropramen kúpil Pardubický pivovar.

Kto by ho kúpil?

Už vznikli aj špekulácie o tom, kto by mohol pražský pivovar kúpiť. Opäť sa spomína napríklad spoločnosť PPF, ktorú zakladal nebohý najbohatší Čech Petr Kellner. Tá patrila aj medzi adeptov na kúpu Plzeňského Prazdroja.

Medzi ďalších adeptov patria aj skupiny ako KKR, EQT či BC Partners. Do úvahy pripadá napríklad aj skupina Heineken. Tá sa dlhé roky usiluje o pozíciu dvojky na českom trhu a v minulosti sa spomínala aj ako záujemca o Prazdroj.

Len pre doplnenie, Staropramen zastrešuje značky Staropramen , Braník, Ostravar, ale aj zahraničné značky Stella Artois, Hoegaarden, Leffe či  Corona. Staropramen pôsobí na Slovensku cez dcérsku spoločnosť Staropramen Slovakia. Vlani skončila s rekordnými tržbami, ktoré presiahli 20,5 milióna eur. Napriek tomu skončila v strate vyše 850-tisíc eur.

Prečítajte si aj

Staropramen o Slovensku: Niektoré prevádzky len skúsili prežiť