Pivné párovanie pozdvihne gurmánsky večer. Stačí sa riadiť troma hlavnými zásadami

Pivo by malo byť pevnou súčasťou kuchyne každého milovníka dobrého jedla. Vďaka komplexnosti jeho chutí a pestrosti aromatických látok dokáže výrazne obohatiť a doplniť azda každý recept. Pivné párovanie, na rozdiel od toho vínneho, často mnoho ľudí podceňuje, no ak spoznáte základné pravidlá vhodného kombinovania, odhalí sa vám svet plný nových kulinárskych pôžitkov. 

Heineken

Pivo sa hodí k širokej palete jedál a jeho hlboké a rozmanité chute môžu spolu s bublinkami vytvárať zaujímavé kontrasty k ľahkým aj sýtym pokrmom. Hodí sa dokonca aj ako aperitív, keďže chmeľ stimuluje chuť do jedla. Pivo má tiež schopnosť prečistiť jazyk vďaka obsahu oxidu uhličitého, čo umožní pripraviť chuťové bunky pri ďalšom súste na nové zážitky.

Pivné párovanie prináša jedinečné spájanie chutí, pozdvihuje nielen samotné jedlo  ale je aj nadstavbou toho, ako  môžeme objaviť  nové  gastronomické zážitky.  Gurmánstvo naberá na obrátkach a posúva sa vpred aj záujem o pivné párovanie. Jedlo dnes neslúži len na zasýtenie chceme si ho užívať zaujímavo si variť, dať si k tomu pivo a vylepšiť tým vzájomný zážitok,” hovorí Monika Kottmanová, špecialistka na párovanie piva a jedla zo spoločnosti HEINEKEN Slovensko.

Naučiť sa umeniu párovania si síce vyžaduje istú prax, no experimentovanie s chuťovými profilmi je už od počiatku zábavným procesom, do ktorého sa môžete pustiť s kamarátmi alebo partnerom. Zorganizujte si spolu degustačný večer plný objavovania nových chutí a skúšajte, čo vám vyhovuje. Poradíme vám niekoľko základných zásad párovania, ktoré otvoria dvere kreativite v kuchyni a pomôžu vám užiť si gurmánsky večer na maximum.

Harmónia chutí aj technika prípravy

Ako upozorňuje Monika Kottmanová, pri párovaní piva a jedla je dobré myslieť na tri dôležité zásady. Intenzita jedla a piva by mali byť na rovnakej  úrovni. Kľúčovým princípom pre dosiahnutie vzájomnej symbiózy je vybrať také pivo, ktoré chute surovín dopĺňa a neprehlušuje ich. Ani jedna chuť by nemala dominovať nad druhou.

Ak je pivo príliš silné oproti jedlu alebo má jedlo intenzívnejšiu chuť ako pivo, navzájom si prerazia chuť. Preto sa napríklad mierne horké svetlé pivo najlepšie hodí k ľahším jedlám, ako sú šaláty a grilované ryby, horké alebo plné sladové ležiaky zasa dopĺňajú ťažšie jedlá, ako sú steaky a pečené mäso.

Treba brať do úvahy aj technologickú prípravu jedla, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť jeho finálnu chuť. Rovnaká surovina môže chutiť úplne inak po varení či parení a úplne iná môže byť po upečení alebo ugrilovaní.

Zvážiť treba aj výsledný efekt, ktorý chceme dosiahnuť – či majú pivo a jedlo spolu ladiť pre pozdvihnutie celkovej chute, alebo majú byť trochu v kontraste. „Krásne sa dopĺňajú napríklad chute tmavej višňovej čokolády a tmavého piva. Ak chceme experimentovať s kontrastnými chuťami, môžeme si dať ovocné pivo, napríklad citrónový radler, v kombinácii s čili krevetami. Pravidlá síce platia stále, ale netreba sa báť skúšať a objavovať, radí Monika Kottmanová.

Sedem chutí piva

S vhodným párovaním pomáha konzumentom aj program Sedem chutí piva, ktorý vytvorila spoločnosť HEINEKEN Slovensko v spolupráci s pivnými odborníkmi,  zástupcami gastro sektora, ale aj bežnými konzumentmi. Tí ochutnávali vzorky pív a zaraďovali ich do jednotlivých chuťových skupín. Na základe tohto prieskumu vytvorili sedem základných kategórií pivných profilov.

Sladké a ovocné pivá, ako napríklad Desperados, Mort Subite alebo nealkoholický Zlatý Bažant Radler, sa budú hodiť k ľahkým jedlám pripraveným parením alebo varením, prípadne k surovým potravinám. Nemusíte sa báť kombinovať s takýmito pivami ani sladké jedlá, dezerty či niektoré predjedlá.

Ľahké sladové pivá, ako nealkoholický Zlatý Bažant a Heineken a väčšina desaťstupňových pív ako Kelt , zasa môžete podávať k surovým, pareným, vareným či fritovaným jedlám, ako sú morské plody, vajcia, jemne pikantné jedlá, šaláty a rôzne slané snacky.

Mierne horké pivá sú skvelou voľbou ku grilovaným, pečeným alebo vyprážaným rybám, mäsu a zelenine. Vybrať môžete dvanásťstupňové pivá Zlatý Bažant, Krušovice, Corgoň či Bradáč Rainbow Warrior.

Horké pivá sa hodia k mastným, korenistým jedlám pripraveným grilovaním alebo vyprážaním. Dobre doplnia aj dezerty s exotickým ovocím, napríklad mangom. Zvoliť k nim môžete napríklad špeciál Zlatý Bažant Hurbanovská IPA alebo Lagunitas IPA.

Plné sladové pivá ladia s jedlami pripravenými intenzívnymi spôsobmi, ako barbecue  grilovanie, pečenie a dusenie. Tieto prípravy dodávajú jedlám mnoho chutí, preto sa napríklad ku korenistému mäsu, ale aj výrazným ťažkým syrom, budú hodiť plnšie pivá ako Bradáč Ocean Warior IPL alebo Zlatý Bažant ´73.

K takto pripraveným jedlám, ale aj čokoládovým a kávovým dezertom, sa dokonalo hodia silné tmavé pivá ako Zlatý Bažant Tmavé.

Pšeničné a korenisté pivo, akým je napríklad Edelweiss, zasa môžete podávať k opekaným alebo duseným ázijským jedlám, ktoré často využívajú zeleniny, bylinky či hydinu.


Pivná akadémiaUznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.

Snímky: Heineken, DesignDraw DesignDrawArtes z Pixabay