Ich pivá poznajú aj Slováci. Teraz pivovar núkajú za milióny

Pivovar Chomout

Nielen na Slovensku dochádza k zmenám na pivovarníckom trhu. Majitelia sa menia, pivovary zatvárajú aj otvárajú. To je aj prípad českého pivovaru Chomout. Ten sa dnes núka záujemcom na predaj.

Expanzia

História pivovaru Chomout, ktorý nájdete v najsevernejšej časti Olomouca – v obci Chomout, sa začala písať pred vyše 10 rokmi. Pivovar v roku 2014 založili Jiří Omelka a Jaroslav Švarc. Produkciou sa pivovar zaradil medzi najväčšie minipivovary v regióne.

Jeho kapacita bola a je nastavená na zhruba päťtisíc hektolitrov piva ročne. V jeho ponuke nájdete spodne aj vrchne kvasené pivá rôznych pivných štýlov.

V roku 2021 došlo k dôležitému zlomu. Pivovar zmenil majiteľa, keď ho kúpila spoločnosť Městské pivovary, do ktorej portfólia patria aj Jarošovský pivovar, Znojemský městský pivovar, Pivovar Harry a Pivovar Oslavany.

„Po Znojme, Jarošovej a Brne sme sa rozhodli náš prístup k pivovarníctvu preniesť aj na Olomoucko. Chomout si svoje miesto na remeselnej scéne vydobyl poctivým a kreatívnym prístupom k vareniu piva. Našou úlohou je prispieť k jeho ďalšiemu rozvoju a jasne usadiť na prvé miesto hanáckeho pivovarníctva,“ uviedol pred štyrmi rokmi Miroslav Harašta zo spoločnosti Městské pivovary.

Milióny

Nový majiteľ pritom záujemcom ponúkol možnosť investície, keď firma vydala 35 investičných akcií v celkovej hodnote 1 020 000 českých korún (v prepočte asi 40 670 eur). Držitelia investičných akcií mali nárok na prednostnú dividendu vo výške štyroch percent zo splateného emisného kurzu a investičného príplatku.

Pivovar Chomout

„Popri finančne zaujímavej investičnej príležitosti získajú držitelia status miestnych pivárskych mešťanov, ako to bývalo v dobách našich dedkov,“ naznačoval Miroslav Harašta.

Po štyroch rokoch od zmeny majiteľa dôjde k ďalšej zmene. Majitelia pivovaru oznámili, že podnik je na predaj. „Pivovar predávame preto, že mu nie sme schopní ponúknuť dostatočnú manažérsku pozornosť, ktorú vyžaduje,“ vysvetlil pred Deník Harašta.

„Remeselný pivovar tejto veľkosti potrebuje osobu, ktorá sa mu bude venovať každý deň na 100 percent. Pre mňa osobne bolo veľmi ťažké si priznať, že túto podporu pivovaru nie som schopný ponúknuť,“ uviedol.

Cena pivovaru je stanovená na 43 miliónov českých korún (asi 1,7 milióna eur). Súčasťou tejto ceny je pozemok, budovy pivovaru, reštaurácie, bytové priestory, ale aj kompletné vybavenie reštaurácie, pivovarské technológie aj značka piva.

Pivovar Chomout pritom funguje ďalej. Jeho produkciu poznajú aj slovenskí spotrebitelia. Jeho pivo sa totiž už dlhšie vyváža aj na Slovensko.

Prečítajte si aj

Na výčape majú 25 druhov piva. Podnik núkajú cez inzerát na predaj

Snímky: FB Pivovar Chomout