Pivovar Karpat už dodáva Tescu aj cider

Pivovar Karpat rozširuje portfólio vyrábaných nápojov o cider. Jeho kvasený jablčný mušt už najnovšie nájdete aj v obchodnej sieti Tesco. Podobne ako pri pive, aj v tomto prípade ide o privátnu značku Tesco Finest.

Podľa plánu

O tom, že pivovar má v pláne vyrábať aj cider, sa vedelo už dlhšie. Majiteľ Karpatu to potvrdil v rozhovore pre náš portál v júli tohto roka. „Tento rok by sme chceli vyrobiť 5 000 hektolitrov piva a asi 2 000 hektolitrov cideru,“ uviedol Andrej Sabovčík. Už vtedy mal pivovar za sebou prvú pokusnú produkciu.

„Výrobu cideru sme mali v pláne od začiatku spustenia Pivovaru Karpat. Čakali sme však na vhodnú príležitosť a dostatok kapacity. Príležitosť prišla v podobe dopytu z Tesca o rozšírenie portfólia o ďalší remeselný produkt,“ vysvetľuje Andrej Sabovčík. Podľa jeho slov kapacitu riešili dokúpením tankov.

Pivovar sa tak púšťa do konkurenčného boja hlavne s produktmi veľkých hráčov. Kým v prípade piva prekvapil Karpat nižšou cenou, teraz bude jeho produkt oproti konkurencii drahší. Pollitrové fľaše začína reťazec predávať za 2,35 eura, čo je výrazne viac ako u konkurencie.

Iný prístup

Sabovčík hovorí, že ich cider bude iný ako ten, ktorý je dnes bežne  dostupný v supermarketoch. „Cider vyrábaný v Pivovare Karpat sa výrazne odlišuje od konkurencie tým, že je vyrobený z čistej  prekvasenej 100-percentnej jablkovej šťavy a v prípade príchutí je kombinovaný s čistou šťavou z hrušky a maliny. Náš cider sa okrem toho od konkurencie odlišuje tým, že je nefiltrovaný,“ porovnáva majiteľ.

Ďalší rozdielom má byť aj zloženie. „Pri výrobe nášho cidera neboli použité žiadne stabilizátory, sírany ani iné chemické a umelé prísady,“ hovorí Sabovčík. Podľa jeho slov bude v prvej fáze k dispozícii jablkový cider a verzie s príchuťou hrušky a maliny.

Podobne ako pri pive, aj s ciderom zásobia Slováci okrem Slovenska aj český, maďarský a poľský trh. V prípade Poľska však aktuálne čakajú na posledné povolenia. V ďalších troch krajinách je nový nápoj už na pultoch predajní.