Zlatý Bažant nasleduje minipivovary. Predstavil špeciál

Zlatý bažant Špeciál

Doteraz svoje špeciály uvádzal zväčša na vianočný trh. Hurbanovský Zlatý Bažant však tento rok mení svoje zvyky. Limitovanú edíciu uviedol na jarný trh. Svoju ponuku na čas rozšíri o polotmavý ležiak s názvom Zlatý Bažant Marcové.  Ide o trinásťstupňové pivo, ktoré nadväzuje na bavorskú tradíciu piva „Märzen“.

Tento druh piva sa pritom odvoláva na tradíciu zo 16. storočia. „V tom čase sa v bavorskom pivovarníctve dohodlo, že pivo sa smie variť iba v období od septembra do apríla. Dôvodom bola snaha predísť riziku vzniku požiarov pri varení piva, ako aj potreba nižších teplôt pri jeho výrobe. Aby bol aj počas letnej sezóny dostatok zlatého moku, v marci sa vyrobila špeciálna várka piva s dlhšou životnosťou. Tá sa dosiahla zvýšením koncentrácie sladiny a aj vyšším obsahom alkoholu v pive, pomohlo jej tiež silnejšie chmelenie,“ približuje históriu tohto druhu piva pivovar.

Polotmavé pivo v stálej ponuke hurbanovského pivovaru doteraz chýbalo. Kategória Märzen pritom nie je v koncerne Heineken žiadnou novinkou. Napríklad poľská dcéra holandského koncernu Grupa Żywiec na trh uviedla špeciálnu edíciu s názvom Żywiec Marcowe už vlani. Rovnaký druh piva má v ponuke už dlhšiu dobu aj rakúsky Gösser (tiež patrí Heinekenu). V Hurbanove tak v tomto smere za svojimi „súrodencami“ zaostávali.

Zlatý Bažant Špeciál 2

A nielen za nimi. Märzen má vo svojej stálej ponuke zaradený rožňavský pivovar Kaltenecker. Na rozdiel od Zlatého Bažantu má vyšší obsah alkoholu. Kým Märzen z Hurbanova má obsah alkoholu na úrovni 5,2 percenta, ten z Rožňavy ešte o 0,3 percenta viac. V kategórií polotmavých pív na Slovensku nájdeme aj Kaprál z Banskobystrického pivovaru. Ďalšie špeciálne pivá pritom ponúkajú takmer všetky minipivovary po celom Slovensku.

Všetko pritom nasvedčuje tomu, že tento špeciál nebude posledný. Aj keď Zlatý Bažant nepredstavil podrobnosti, dá sa očakávať, že špeciály prídu aj v ďalších mesiacoch. Obdobnou cestou sa v Česku vydal napríklad pivovar Krušovice. Aj jeho vlastníkom je pritom Heineken.